600 lat miasta, gdzie jest pochowany poeta renesansu Jan Kochanowski
– Nie zapomnijmy w naszych modlitwach o papieżu Franciszku, prosząc o łaskę zdrowia i umocnienie jego sił – modlił się biskup Marek Solarczyk, który 23 lutego celebrował Mszę świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Tego dnia obchodzono 600-lecie nadania praw miejskich dla miasteczka. Dokonał tego 20 lutego 1425 roku król Władysław Jagiełło.
Bp Solarczyk witając zgromadzonych powiedział, że obchodząc 600 lat nadania praw miejskich, dziękujemy Bogu za dziedzictwo, które trwa i wciąż się rozwija. – Prosimy, aby przynosiło ono jak najlepsze owoce i pomagało kształtować ludzi. Nie zapomnijmy w naszych modlitwach o papieżu Franciszku, prosząc o łaskę zdrowia i umocnienie jego sił – mówił pasterz Kościoła radomskiego.
– Warto sobie uświadomić, że na przestrzeni tych wieków, szczególną rolę odgrywał nasz kościół parafialny. Dzisiaj chcemy Bogu dziękować i równocześnie prosić o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców, i władz samorządowych. Niech ta Eucharystia będzie naszym dziękczynieniem za 600 lat, za ludzi, którzy tworzyli historię tego miasta – mówił dalej proboszcz parafii ks. Piotr Walkiewicz.
Głos zabrał też Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia. – Chcę zapewnić, że zawsze byliśmy blisko Boga, wiary i Kościoła. Dziękujemy za modlitwę, za te wszystkie dobre słowa, wypowiedziane o naszym mieście – mówił burmistrz Sulima.
Wśród zaproszonych gości był marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Po liturgii, przedstawiciele powiatu zwoleńskiego, otrzymali symboliczny klucz do Stolicy Kultury Województwa Mazowieckiego.
Zwoleń powstał na gruncie wsi Gotardowa Wola w latach 20. XV wieku, na mocy przywileju wydanego przez króla Władysława Jagiełłę. Datowane dokumenty lokacyjne z 1425 poświadczają zaawansowany już stopień zasadzenia osady.
The post 600 lat miasta, gdzie jest pochowany poeta renesansu Jan Kochanowski first appeared on eKAI.