Abp Mokrzycki: jak wiele osób zepchnęło św. Jana Pawła II na drugi plan życia

Dzisiaj pozostało już tylko wspomnienie i może wielkie zdziwienie, jak szybko powróciliśmy do rzeczywistości i jak wielu na drugi plan życia zepchnęło świętego Jana Pawła II – mówił abp Mieczysław Mokrzycki w kościele pw. św. Mikołaja w Kraczkowej na Podkarpaciu. Były sekretarz papieski, a obecnie metropolita lwowski przewodniczył tam Mszy św. w 20. rocznicę śmierci papieża Polaka.

W homilii abp Mieczysław Mokrzycki zaznaczył, że 20. rocznica śmierci świętego Jana Pawła II staje się nie tylko okazją do wspomnień, ale przede wszystkim do przypomnienia sobie jego nauczania i „zrobienia rachunku sumienia, jak to nauczanie wprowadziliśmy w nasze codzienne osobiste i społeczne życie”.

– Takiego spojrzenia na świętego Jana Pawła II potrzebujemy dzisiaj jak nigdy do tej pory. Widzimy bowiem jak bardzo współczesny świat porzuca Boga, jak upadają pielęgnowane przez wieki wartości, na których budowana była ludzka egzystencja – stwierdził.

Były sekretarz Jana Pawła II, a później Benedykta XVI przypomniał, że „20 lat temu nie wypuszczaliśmy różańca z ręki – jedni na placu Świętego Piotra, czekając w kilometrowych kolejkach, by przejść obok ciała Jana Pawła II, inni w swoich kościołach parafialnych i domach”. – Jakie to było wielkie zjednoczenie. Dzisiaj pozostało już tylko wspomnienie i może wielkie zdziwienie, jak szybko powróciliśmy do rzeczywistości i jak wielu na drugi plan życia zepchnęło świętego Jana Pawła II. Dlatego dobrze, że w nas trwa pamięć i nie są nam obojętne słowa wielkiego proroka, którego zrodziła polska ziemia. A my Polacy pozostaniemy dumni z tego faktu na wieki – mówił abp Mokrzycki.

Kaznodzieja zauważył, że Jan Paweł II to nie jest święty z odległej przeszłości, „owiany legendami i pobożnymi opowiadaniami, lecz jest świętym naszych czasów”. – Dzisiaj, gdy wpatrujemy się w niebo, to jesteśmy pewni, że święty Jan Paweł II spogląda na nas już nie z okna swego watykańskiego mieszkania, lecz z okna Domu Ojca, mówiąc nam iż warto powtórzyć za świętym Piotrem: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”. Tym jednym zdaniem z Ewangelii katechizuje nas święty papież, ukazując wartość miłości – podkreślił. Dodał, że papież Polak poświęcił się całkowicie Bogu, który jest miłością i ta miłość była siłą jego posługi duszpasterskiej.

Metropolita lwowski zapewniał, że „Bóg, który jest miłością i nadzieją, nie opuścił Jana Pawła II”. – Bóg, który jest miłością i nadzieją, słyszał często z jego ust wyznanie: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”. I może trzeba w tym miejscu postawić pytanie, czy z naszych ust Bóg słyszy często to samo wyznanie? – mówił kaznodzieja.

– W świecie gubiącym wartości coraz bardziej pełnym sprzeczności te słowa Biblii trzeba głosić na nowo. Wiedział o tym święty Jan Paweł II, dlatego wytrwał w wierze i nie poszedł na kompromis ze złem. Stał się nie tylko symbolem, ale znakiem nadziei, widząc człowieka i wychodząc naprzeciw jego potrzebom – kontynuował.  Wskazywał, by kochać Boga, nie zapominając o bliźnich, „nie tylko tych życzliwych i serdecznych, ale o tych raniących i zadających ból”.

Przed Mszą św. abp Mokrzycki poświęcił nowe drzwi w kościele parafialnym w Kraczkowej będące upamiętnieniem Roku Jubileuszowego 2025 lat od narodzenia Jezusa Chrystusa.

W maju 2005 r. mieszkańcy Kraczkowej zaczęli się gromadzić z modlitwą o beatyfikację Jana Pawła II. To zapoczątkowało tradycję comiesięcznych nabożeństw ku czci św. Jana Pawła II. Rozpoczyna je Msza św. o godz. 20.00, po której odmawiane są modlitwy za wstawiennictwem Papieża.

W świątyni powstał ołtarz dedykowany św. Janowi Pawłowi II. Znajduje się w nim krzyż, który papież miał w rękach podczas ostatniej Drogi Krzyżowej w 2005 r., obraz, który ukazuje tę scenę, a także relikwie św. Jana Pawła II.

Staraniem proboszcza ks. Mieczysława Biziora 30 kwietnia 2019 r. w odremontowanym budynku starej plebanii z 1896 r. utworzono Dom Pamięci św. Jana Pawła II. W muzeum zgromadzono wiele cennych pamiątek po Papieżu, w których posiadaniu jest miejscowa parafia. Są to m.in.: sutanna, pas papieski, buty i ornaty, w których Jan Paweł II odprawiał Msze św., piuska, patery z herbem papieskim, naczynia liturgiczne, których używał papież, pobłogosławiona przez niego figurka Matki Bożej Fatimskiej, szal z Indii, medale wybite z okazji kolejnych rocznic pontyfikatu i pielgrzymek zagranicznych, różańce Jana Pawła II, szyszki sosny z Ogrodów Watykańskich, dokumenty i portrety z osobistym podpisem Jana Pawła II, wiele znaczków, obrazków i kartek okolicznościowych. Część tych pamiątek przekazał do Kraczkowej abp Mokrzycki.

The post Abp Mokrzycki: jak wiele osób zepchnęło św. Jana Pawła II na drugi plan życia first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy