Bielsko-Biała: 33-dniowe rekolekcje ze św. Andrzejem Bobolą – duchowy maraton w nowej formie

W bielskim kościele pallotyńskim ruszyły rekolekcje zawierzenia ze św. Andrzejem Bobolą. Ta nowa, 33-dniowa propozycja duchowej formacji powstała z inspiracji Litanią do tego świętego oraz jego wyjątkową duchowością. Projekt zainicjowali Marek Zaremba i Benon Wylegała, a jego centrum stanowi parafia św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej, przy szpitalu wojewódzkim – miejscu symbolicznym i pełnym cierpienia, gdzie obecność świętego nabiera szczególnego znaczenia.

Jak tłumaczą pomysłodawcy w rozmowie radiowej z red. Miriam Arbter-Korczyńską z „Anioła Beskidów”, rekolekcje mają być odpowiedzią na duchowy kryzys współczesnych rodzin, społeczeństwa i Kościoła. Przypominają, że Bóg nie jest obojętny wobec losów Polski i naszych rodzin, a św. Andrzej Bobola – „komandos wiary” – to orędownik w sprawach trudnych, nawet beznadziejnych.

Rekolekcje potrwają do 16 maja 2025 r. Polegają na codziennych rozważaniach po Mszach św. wieczornych. Wszystko zakończy się uroczystym aktem zawierzenia w święto św. Andrzeja Boboli.

Rekolekcje mają formę hybrydową i dają możliwość uczestnictwa lokalnie w parafii oraz online – przez stronę www.patronpolski.pl.

Rozważania są oparte na Litanii do św. Andrzeja, powieści Mocarz J. Dobraczyńskiego oraz encyklice Piusa XII. „33 dni odpowiadają 32 wezwaniom z litanii plus dzień zawierzenia. Rekolekcje wzorowane są na schemacie św. Ludwika de Montforta” – tłumaczy Benon Wylegała.

Centralne miejsce w rekolekcjach zajmuje szczególny obraz św. Andrzeja Boboli, namalowany przez Andrzeja Boja Wojtowicza, oparty na relikwii czaszki świętego z sanktuarium na Rakowieckiej w Warszawie.

Jak zapewniają rozmówcy, rekolekcje nie są przeznaczone tylko dla świeckich. „Szczególnie zaproszeni są kapłani, którym Bobola ma wiele do zaoferowania jako wzór świętości i odwagi” – dodają.

W ramach rekolekcji można przesyłać intencje zawierzenia – zarówno fizycznie, poprzez specjalne kartki składane w parafii, jak i online. „Wszystkie intencje będą wspólnie omadlane i złożone na ołtarzu 16 maja” – zapowiadają pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Rekolekcje mają być czasem pogłębionej modlitwy, refleksji i zawierzenia, inspiracją do świętości i walki o ducha w trudnych czasach. Jak mówi Marek Zaremba: „Piękno celu jest cenniejsze niż trud wędrówki”. „Św. Andrzej Bobola nie działa może natychmiast, ale z wielką mocą i skutecznością” – dodaje Benon Wylegała.

„Kończymy 16 maja, w liturgiczne wspomnienie św. Andrzeja Boboli, w kościele pod wezwaniem tego świętego, pod Szyndzielnią, tuż obok szpitala wojewódzkiego. Zapraszamy wszystkich – a tych, którzy nie są z Bielska ani z okolic – do udziału w wersji internetowej, bo kościół ma takie łącza, by można było korzystać z tego wydarzenia” – zachęcają.

Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Wstąpił do jezuitów, w 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży w Wilnie, Połocku, Warszawie, Łomży, Pińsku. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Jego gorliwość przyniosła mu określenie „łowcy dusz – duszochwata”. Budziła jednak niechęć wśród wielu ortodoksów. W czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść i miała tragiczny finał. W maju 1657 roku Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i Żydów. Andrzeja Bobolę pochwycili w pobliskiej wiosce. Został bestialsko okaleczony, a następnie zamordowany.

Św. Andrzej Bobola został kanonizowany 17 kwietnia 1938 r. przez Piusa XI, a w 2002 r. został ogłoszony patronem Polski.

The post Bielsko-Biała: 33-dniowe rekolekcje ze św. Andrzejem Bobolą – duchowy maraton w nowej formie first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy