Droga Krzyżowa na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku

Po raz 25. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia, w którym uczestniczyło ponad 4 tys. osób, były słowa „Krzyż drogą Nadziei”.

Rozpoczynając Drogę Krzyżową, abp Stanisław Budzik przekazał młodym wierną kopię Krzyża Światowych Dni Młodzieży, który ponieśli na swoich ramionach. Oryginał krzyża znajduje się w rzymskim Centro San Lorenzo – centrum spotkań dla młodych, którego pomysłodawcą był Jan Paweł II.

Metropolita lubelski przywołał św. Jana Pawła II, który podarował młodym krzyż jubileuszowy i był pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży. Wspomniał, że Wielki Piątek 2005 roku, na kilka dni przed śmiercią, papież przyciskał do serca krzyż. – Znak krzyża był dla niego bardzo ważny – podkreślił. Również ostatnie zdanie, które wypowiedział św. Jan Paweł II, było skierowane do młodych: – „Szukałem was, a wy przyszliście do mnie” – zaznaczył abp Budzik.

– Niech ten krzyż uczy was miłości pięknej, miłości ofiarnej; miłości, która nie szuka swego, gniewem się nie unosi, wszystko przetrzyma i nigdy nie przeminie – zachęcił młodych metropolita lubelski.

Odwołując się wielkopostnej pieśni „W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie, w krzyżu miłości nauka”, abp Budzik powiedział, że cierpienia nikt w życiu nie uniknie, ale jeśli przemieni je w zbawienie, niosąc cierpliwie swój krzyż; jeśli pomoże ulżyć w cierpieniu sióstr i braci, wtedy naśladuje Chrystusa.

– W krzyżu jest „miłości nauka”, nauka tej największej miłości, bo nie ma większej miłości, jak oddać życie za swoich przyjaciół, jak poświęcić życie pięknej sprawie, choćby obronie Ojczyzny. Krzyż jest nauką miłości, a równocześnie jest wołaniem o miłość. Przypomina nam, że nie ma miłości bez ofiary, nie ma miłości bez zapomnienia o sobie, bez poświęcenia się dla innych – podkreślił hierarcha.

Ofiarowany przez metropolitę lubelskiego krzyż będzie towarzyszył młodym z Lubelszczyzny podczas spotkań organizowanych dla nich przez lokalny Kościół.

Jak co roku, na zakończenie Drogi Krzyżowej na Majdanku wybrzmiała modlitwa o pokój skierowana do Boga przez przedstawicieli Kościołów rzymskokatolickiego i grekokatolickiego.

Organizatorem modlitwy  były Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej a gospodarzem Państwowe Muzeum na Majdanku.

Nazistowski obóz koncentracyjny na Majdanku istniał od jesieni 1941 do lipca 1944 r. Początkowo był miejscem przetrzymywania jeńców Armii Czerwonej. Stopniowo zaczęto do niego wysyłać deportowaną ludność z Zamojszczyzny, Żydów z likwidowanych gett oraz ludność białoruską i ukraińską.

Według najnowszych ustaleń, przez cały okres funkcjonowania obozu przetrzymywano w nim ponad 150 tys. więźniów z całej Europy, z czego 80 tys. zostało zamordowanych.

The post Droga Krzyżowa na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy