Kielczanie uczcili 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Msza św. w bazylice katedralnej, spotkanie kielczan na wystawie pod papieskim pomnikiem, projekcja filmu i świadectwa, złożyły się 2 kwietnia na obchody 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II.

Na placu św. Jana Pawła II obok bazyliki katedralnej została otwarta wystawa

„Kieleckie pożegnanie Jana Pawła II, 2 – 8 kwietnia 2005”. Autorem ekspozycji jest fotograf-dokumentalista Tadeusz Józef Matuszak.

– Dziękuję kielczanom za liczne przybycie, apeluję, aby zachęcić młodzież do obejrzenia wystawy i na podstawie zdjęć wczuć się w tamtą atmosferę sprzed 20 lat – mówił autor. Wręczył bp. Janowi Piotrowskiemu album pod tym samym tytułem.

– Byliśmy szczęściarzami, że z Janem Pawłem II mogliśmy przeżyć tyle lat i wsłuchiwać się w jego nauczanie. Niech to spotkanie będzie wyrazem wdzięczności za wielką, niebywała spuściznę, jaką on nam zostawił – powiedział bp Jan Piotrowski, otwierając wystawę, w asyście bp. Andrzeja Kalety, rektora WSD ks. Adama Perza, kapłanów z kieleckiej Kurii i seminarium.

– 20 lat temu wylaliśmy wiele łez, było dużo cierpienia i modlitwy, w towarzyszeniu Ojcu Świętemu w jego konaniu. Prezentowana wystawa to poniekąd rachunek sumienia, co zrobiliśmy z dziedzictwem św. Jana Pawła II -powiedział bp Piotrowski w krótkiej rozmowie z dziennikarzami.

Kielczanie oglądając wystawę wymieniali wspomnienia, gdy na tym placu zebrały się tysiące ludzi. – Modlitwa do św. Jana  Pawła II ocaliła moje życie podczas bardzo trudnej operacji – mówiła jedna z kobiet.

Następnie wierni zebrali się na Mszy św. w bazylice katedralnej w Kielcach, której przewodniczył bp Andrzej Kaleta, a homilię wygłosił bp Jan Piotrowski.

– 20 lat od śmierci św. Jana Pawła II to 7300 dni, które pozwalają nam wciąż odkrywać osobę świętego i jego dziedzictwo tak bogate – mówił bp Piotrowski, przypominając nadzieję, jaka zagościła w sercach Polaków po wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Przypominał, że Ojciec Święty powierzył się Maryi i pozostał Jej wierny, że przemierzał świat zarówno ten, który go cenił, jak i ten który go nie szanował.

– Zawsze i wszędzie był wierny misji, jaką polecił mu Jezus Chrystus w swoim Kościele, bo miał tylko jednego Mistrza – zauważył bp Piotrowski, mówiąc o posłuszeństwie Papieża wobec Ducha Świętego i jego niezłomnej woli w głoszeniu Ewangelii. – Ewangelia sama w sobie jest normą życia Kościoła i najlepszym punktem odniesienia do wartości, które ofiaruje nam Bóg w Jezusie Chrystusie  – mówił biskup kielecki. – Nam wszystkim potrzebny jest duch odwagi św. Pawła, aby w porę i nie w porę głosić Ewangelię, gdyż nic nie zwalnia Kościoła od świadectwa wiary.

Postawił pytanie pod swoim i zebranych adresem: dlaczego rzeczywistość, jaką żyjemy w Polsce świadczy o tym, że jesteśmy dalecy od nauki Ojca Świętego? Wymienił m.in. niewiarę w sercach, morderstwa nienarodzonych, rodziny bez wzajemnego szacunku.

– Nie wymieniam osiągnięć Jana Pawła II, nie wyliczam pielgrzymek, nie mówię o dziełach teologicznych. Najważniejsze jest to, kim my jesteśmy, wyrastający na dziedzictwie św. Jana Pawła II, które nikogo nie zwodzi, ale prowadzi do pełni życia – podkreślał bp Jan Piotrowski.

Na zakończenie obchodów w kieleckim kinie Moskwa miała miejsce premiera filmu „21.37”. Seans poprzedziło wprowadzenie ks. Jana Jagiełki. Natomiast po seansie wierni dzieli się świadectwami i wspomnieniami o polskim papieżu. Na zakończenie zostali zaproszeni do wspólnego odśpiewania „Barki”.

Także dzisiaj 2 kwietnia w Masłowie k. Kielc wyruszyła specjalna Droga Krzyżowa, dedykowana pamięci św. Jana Pawła II. Ojciec Święty odprawił na lotnisku w Masłowie Mszę św. podczas pielgrzymki do Polski w 1991 r. Po jego śmierci spotkały się tam tysiące ludzi.

Rocznicowe wydarzenie w Masłowie rozpoczęła Msza św.  kościele parafialnym Przemienienia Pańskiego, pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka.

The post Kielczanie uczcili 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy