Koszalin – rekolekcje Dialogu Małżeńskiego
Sesje Spotkań Małżeńskich, które uczą żony i mężów dialogu, mogą być początkiem stałej formacji w małej grupie. W Spotkaniach Małżeńskich, zwanych też Dialogiem Małżeńskim, które odbyły się na przełomie lutego i marca w CEF w Koszalinie, wzięło udział 8 małżeństw oraz animatorzy – cztery małżeństwa i kapłan. To cykliczne spotkania, które odbywają się tu dwa razy do roku.
Uczestnicy uczą się takiej formy dialogu małżeńskiego, która z jednej strony pozwoli mężowi i żonie lepiej się poznać, z drugiej zaś rozwiązywać wzajemne konflikty. Atutem warsztatów jest ich wspólnie podjęta praca. Służą temu konferencje, wprowadzenia do poszczególnych tematów, animacje oparte na doświadczeniu animatorów.
Podstawą weekendu małżeńskiego jest zapewnienie parom całkowitej intymności, większość pracy nad związkiem odbywa się więc bez świadków, w dialogu we dwoje prowadzonym według wskazówek. Uczestnicy dopiero po zakończeniu części formacyjnej mogą podzielić się swoim przeżyciem tego czasu z pozostałymi parami.
– Prowadzimy teraz weekend podstawowy dla małżeństw i są tu osoby, które po raz pierwszy biorą udział w naszych rekolekcjach. Jeżeli zechcą, będą mogły potem to kontynuować na kolejnych sesjach – wyjaśnia Małgorzata Telega, która wraz z mężem Piotrem od 14 lat posługują w roli animatorów i organizatorów. – Owoce tego weekendu można również rozwijać na spotkaniach małej grupy, które odbywają się co miesiąc.
W naszej diecezji działa jedna mała grupa Spotkań Małżeńskich – w Parsęcku koło Szczecinka. Małżonkowie wraz z proboszczem ks. Piotrem Domarosem spotykają się na plebanii. Grupa działa od 9 lat i należą do niej osoby z parafii i spoza niej, po kursie podstawowym, zarówno te, które są w grupie od początku, jak i całkiem nowe. Podobnie jak na warsztatach, animatorzy wraz z księdzem wprowadzają uczestników w dany temat, następnie małżonkowie podejmują go w dialogu ze sobą.
– Spotkania na plebanii są okazją do tego, by już nie w ramach weekendu, ale w zwykłej codzienności powrócić do tego, co było na warsztatach, przypomnieć sobie, jak funkcjonować, żeby służyło to wszystkim – mówi ks. Domaros.
Weteranami parsęckiej grupy są animatorzy Adriana i Tomasz Rogowscy. Sami także rozpoczęli swoją przygodę ze Spotkaniami Małżeńskimi na kursie podstawowym, a potem brali udział w spotkaniach małej grupy w swojej parafii w Parsęcku.
– Te spotkania pomagają nam odświeżyć warsztat dialogu małżeńskiego. Bo choć taki dialog powinien być dla małżonków naturalny, to bywa, że codzienne sprawy pokrywają go kurzem. Uczestnictwo w małej grupie pomaga nam przypomnieć sobie zasady i zastosować je w naszym dialogu – mówi Tomasz Rogowski.
Spotkania Małżeńskie to ruch ogólnoświatowy. W Polsce istnieje 27 ośrodków. Formą ich działalności są rekolekcje mające na celu pogłębianie więzi małżeńskiej. Rekolekcje Dialogu Małżeńskiego odbywają się w diecezji dwa razy w roku. Kolejna tura odbędzie się jesienią.
The post Koszalin – rekolekcje Dialogu Małżeńskiego first appeared on eKAI.