Msza św. w katedrze polowej dla wojskowych geografów
Biskup polowy Wiesław Lechowicz przewodniczył Mszy św. w katedrze polowej dla żołnierzy i pracowników służących w jednostkach związanych z geografią wojskową. 23 lutego minęła 106. rocznica utworzenia Instytutu Wojskowo-Geograficznego.
– Witam was z okazji waszego święta, które przypada w kolejną rocznicę założenia Instytutu Wojskowo-Geograficznego. Bardzo jestem wdzięczny organizatorom tej uroczystości, Agencji Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych, że kierując się na co dzień swoją wiedzą, mądrością, doświadczeniem, doceniacie również walor wiary i rolę Opatrzności Bożej w waszej służbie – powiedział bp Lechowicz. Ordynariusz wojskowy przypomniał, że dzisiaj mija również trzecia rocznica napaści Rosji na Ukrainę. – To skłania nas do głębokiej refleksji, do uświadomienia sobie, że jako ludzie wciąż jesteśmy narażeni na to, aby iść za złem, aby ulegać różnego rodzaju pokusom, które zamiast pokoju prowadzą do wojny – powiedział. Zachęcił do modlitwy w intencji ofiar wojny i pokoju.
W homilii ks. ppłk Tomasz Szefliński, proboszcz parafii wojskowej w Ostrowi Mazowieckiej–Komorowie i zarazem kapelan 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego, podkreślił, że każdy na początku swego życia otrzymuje mapę z wyznaczonym celem, jakim jest osiągnięcie życia wiecznego. Dodał, że otrzymana podczas chrztu mapa nie dowodzi, a jedynie wskazuje i ukierunkowuje podróżnego w dotarciu do celu.
Kapelan zaznaczył, że geografia wojskowa stanowi niezwykle ważną część armii. – Bez pracy geografów nie byłyby możliwe bezpieczne i skuteczne działania wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej. W siłach zbrojnych są takie rodzaje wojsk, których działania widzimy jako spektakularne, pełne dynamiki i ekspresji. Niewielu jednak pamięta, że warunkiem powodzeń zadań misji jest przede wszystkim cicha, ale ciężka praca wielkiej rzeszy specjalistów. I do takich specjalistów zaliczają się właśnie geografowie wojskowi, od których zależy bezpieczeństwo wykonywania zadań. Ci fachowcy są niejako na drugim planie, niewidoczni, ale niezwykle potrzebni i niezbędni – przekonywał.
Na koniec życzył żołnierzom i pracownikom służącym w geografii wojskowej, aby mieli świadomość, że także od nich zależy sukces i bezpieczeństwo żołnierzy ćwiczących w kraju i pełniących służbę na misjach zagranicznych. – Drodzy geografowie, jesteście cenionymi fachowcami w Wojsku Polskim, strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej. Z racji waszego święta życzymy wam nieustannej pasji i mądrości, wiedzy oraz sił do realizacji kolejnych zadań. Niech wasza służba i praca znajdują uznanie w oczach przełożonych. Niech się cechuje mądrością i akuratnością oraz wyjątkową precyzją. Niech wam Bóg błogosławi, a Maryja Hetmanka Żołnierza Polskiego wyprasza u swego Syna wszelkie potrzebne łaski dla was i dla waszych rodzin – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali ks. płk SG Zbigniew Kępa, rzecznik Ordynariatu Polowego i ks. ppłk Marcin Janocha, szef sekretariatu biskupa polowego. We Mszy św. uczestniczył płk Leszek Paszkowski, szef powstałej w ubiegłym roku Agencji Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych i żołnierze jednostek związanych z geografią i kartografią wojskową.
Przed południem w Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 106. rocznicy utworzenia Geografii Wojskowej.
***
23 lutego 1919 r. naczelne dowództwo wojskowe, którym kierował naczelnik Józef Piłsudski, zatwierdziło projekt organizacyjny i wydało rozkaz utworzenia Instytutu Wojskowo-Geograficznego. Przez kolejne lata służba ta podlegała licznym przekształceniom. Ostatecznie w 2012 r. zostało powołane Szefostwo Geografii Wojskowej, które dziś podlega Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.
The post Msza św. w katedrze polowej dla wojskowych geografów first appeared on eKAI.