Odbyła się gala wręczenia Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2024

Ks. prof. Stanisław Sojka został laureatem Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2024. Kapituła Nagrody, której honorowym przewodniczącym jest bp Marek Marczak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, nagrodziła ks. prof. Sojkę za wieloletnią i aktywną pracę przy organizacji dorocznych Jasnogórskich Dożynek. Wręczenie Nagrody miało miejsce podczas uroczystej gali w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Bp Marek Marczak podkreślił, że wyróżnienie przyznawane jest już ponad 20 lat i tradycją jest też miejsce gali – sekretariat KEP. „Miejsce wręczenia nagrody jest wymownym znakiem, jak ta ona i osoby nią honorowane są ważne dla Kościoła w Polsce” – mówił zauważając, że wielu wyróżnionych, podobnie jak tegoroczny laureat, zaangażowanych było w duszpasterską misję Kościoła skierowaną do świata rolniczego.

Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta odczytał list od Andrzeja Dudy. Prezydent podkreślił, że dzisiejsza gala przypomina o spuściźnie patrona nagrody, przybliżył także sylwetkę bp. Andrzejewskiego oraz złożył podziękowania i gratulacje tegorocznemu laureatowi. „Syn polskiej wsi, a zarazem ceniony teolog o szerokiej wiedzy o sprawach boskich i ludzkich, przy tym doświadczony organizator, ze znawstwem troszczy się o duchową i materialną kondycję mieszkańców terenów wiejskich” – napisał prezydent, doceniając także naukowy dorobek ks. prof. Sojki. „Umiłowanie kultury antycznej zakorzenia refleksję naukową i działalność duszpasterską w tradycjach myśli, które ukształtowały nas jako Polaków i Europejczyków” – wskazał Andrzej Duda.

Kapituła nagrodziła ks. prof. Sojkę za wielką energię i zaangażowanie w organizację spotkań Jana Pawła II z rolnikami podczas pielgrzymek do Polski w latach 80. oraz wieloletnią i aktywną pracę przy organizacji dorocznych Jasnogórskich Dożynek.

Przyznając Nagrodę za rok 2024 Kapituła, przez osobę Laureata, składa hołd wszystkim zaangażowanym w utrwalanie tradycji ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich, których historia zaczęła się w 1982 r.: „Ks. prof. Stanisław Sojka został uhonorowany za wieloletnią i aktywną pracę przy organizacji dorocznych Jasnogórskich Dożynek. Kapituła doceniła także jego zaangażowanie w rozwój Duszpasterstwa Rolników na terenie kraju, między innymi poprzez wspomaganie w codziennej pracy delegatów Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Rolników”. Jak dodano, społeczna aktywność na wielu polach Laureata Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego została doceniona i nagrodzona przez liczne instytucje. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda, odznaczył Księdza Profesora Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Gratulacje przesłali m. in. nuncjusz apostolski w Polsce, metropolita warszawski, przedstawiciele świata polityki i laureaci z poprzednich lat.

Marek Dziubek – członek Kapituły Nagrody – wygłosił laudację, przypominając życiorys i zasługi lauerata. Ks. prof. Stanisław Sojka urodził się 5 kwietnia 1951 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. W 1975 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Jerzego Ablewicza. Był m.in. dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, członkiem Rady Naczelnej do Spraw KUL, delegatem Biskupa Tarnowskiego do Spraw KUL, diecezjalnym Koordynatorem Akcji Katolickiej, dyrektorem Diecezjalnego Dzieła Powołań, diecezjalnym korespondentem Polskiego Radia i Biura Prasowego Episkopatu Polski, współorganizatorem spotkań z Ojcem Świętym w Polsce, a szczególnie w diecezji tarnowskiej, postulatorem w sprawie beatyfikacji księdza rektora Romana Sitki i kanonizacji 108 Polskich Męczenników.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik przed wręczeniem statuetki w osobistej refleksji wspomniał, że z laureatem znają się od 54 lat, poznali się w seminarium duchownym. Przytoczył nauczanie Jana Pawła II i rolnikach i jego spotkania z nimi podczas pielgrzymek do Polski i podziękował Fundacji „Solidarna Wieś” za to wyróżnienie dla ks. prof. Sojki.

Ks. prof. Sojka zabierając głos po przyjęciu nagrody wyraził za nią wdzięczność Kapitule Nagrody, a także radość, że wciąż może kontynuować troskę o kulturę agrarną. Opowiadał, że znał osobiście bp. Andrzejewskiego jako student i wiele mu zawdzięcza jako wspaniałemu profesorowi. Omówił z podziwem jego wiedzę o kulturze antycznej i kulturze agrarnej. „Traktował to wszystko jako to, co może prowadzić do Chrystusa, w którym jest ostateczne wypełnienie” – podkreślił ks. Sojka.

Na początku uroczystości przyznano stypendium Stypendysta Fundacji „Solidarna Wieś” Bartłomiejowi Gawrońskiemu – uczniowi drugiej klasy katolickiego Liceum im. Ks. Jana Długosza we Włocławku.

Uroczystość poprowadził Sławomir Siwek, przewodniczący Rady Fundacji „Solidarna Wieś”.

Wśród gości byli m. in. bliscy Laureata, przedstawiciele Prezydenta RP, Sejmu, Senatu, władz samorządowych, Solidarności, biskupi, laureaci poprzednich nagród oraz przedstawiciele mediów.

Nagroda im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego została ustanowiona w 2004 roku przez Fundację „Solidarna Wieś”. Wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast w Polsce.

Jej patron, bp Roman Andrzejewski żył w latach 1938-2003. Urodził się w Morzyczynie na Kujawach, w rodzinie rolników. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1961 r. Był absolwentem KUL; doktorat z filologii klasycznej otrzymał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładał na KUL, WSD we Włocławku. W czasie studiów specjalistycznych w Rzymie pracował w polskiej sekcji Radia Watykańskiego. W 1981 otrzymał nominację na biskupa pomocniczego włocławskiego. Był pierwszym biskupem stanu wojennego. W latach 1988-1996 przewodniczył Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników, a następnie, do 2001 był Krajowym Duszpasterzem Rolników.

Zainicjował powstawanie katolickich uniwersytetów ludowych. Powołał Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, inicjował powstanie i patronował istnieniu rolniczej prasy. Brał udział w mediacjach w czasie konfliktów i negocjacji rolników z rządem. Był współfundatorem Fundacji „Solidarna Wieś”. Często odwiedzał Polaków w dawnych republikach sowieckich, bywało, że odprawiał msze św. w prywatnych domach i ruinach zniszczonych polskich kościołów. Syn rolników – uwielbiał pracę w ogrodzie i na polu u rodziny. Zmarł przedwcześnie 7 lipca 2003 r. Zgodnie z jego wolą został pochowany na terenie sanktuarium w Licheniu.

Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego przyznano po raz 21.

Do tej pory laureatami byli: 2004 r. – prof. Andrzej Stelmachowski; 2005 r. – prof. Maria Radomska; 2006 r. kard. Józef Glemp, Prymas Polski; 2007 r. ks. prał. Bogusław Bijak; 2008 r. – ks. bp Alojzy Orszulik SAC; 2009 r. – dr Maria J. Stolzman; 2010 r. –  dr Barbara Fedyszak-Radziejowska; 2011 r. – Roman Kluska; 2012 r. – Josef Rottenaicher; 2013 r. – abp Józef Michalik; 2014 r. – prof. dr hab. Alojzy Szymański; 2015 r. – o. dr Stanisław Jaromi OFM; 2016 r. – ks. Kazimierz Kaczor; 2017 r. – prof. Jacek Hilszczański; 2018 r. PZLPiT „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego; 2019 r. – abp Henryk Hoser; 2020 r. – NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”; 2021 r. – ks. prałat Czesław Sadłowski, długoletni proboszcz parafii w Zbroszy Dużej koło Grójca na Mazowszu; 2022 r. – Janusz Byliński, działacz NSZZ RI „Solidarność” i Duszpasterstwa Rolników; 2023 r. – Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie.

The post Odbyła się gala wręczenia Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2024 first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy