Środa Popielcowa w sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej
„Popiół to znak, że mamy nad sobą pracować – wzrastać duchowo, unikać upadków i wydawać dobry plon, odpierając duchowe zagrożenia. To symbol Bożej mocy, która może czynić cuda, jeśli pozwolimy jej działać w naszym sercu” – powiedział ks. Piotr Góra podczas homilii w Środę Popielcową w sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy na Żywiecczyźnie. Mszy św. przewodniczył bp Roman Pindel.
W kazaniu ks. Góra, sekretarz biskupa diecezji, podkreślił, że Środa Popielcowa jest dniem, który w sposób szczególny wzywa do zatrzymania się i refleksji nad własnym życiem duchowym. Kapłan podzielił się inspirującą opowieścią o młodym wikarym, który po raz pierwszy przeżywał Środę Popielcową w swojej nowej parafii. W ramach katechezy rozdał dzieciom małe woreczki z popiołem, prosząc, aby w domu zapytały swoich bliskich, czym jest ten popiół i do czego służy. Odpowiedzi były różne: brat jednego z uczniów uznał popiół za zwykły brud, matka zwróciła uwagę na jego zastosowanie w kuchni, ojciec mówił o jego roli jako nawozu, a dziadek przywołał religijne znaczenie Środy Popielcowej.
Ten właśnie dziadek opowiedział wnukowi niezwykłą historię swojego nawrócenia. Po śmierci żony popadł w smutek i nałóg alkoholowy, tracąc sens życia. Pewnego dnia, w Środę Popielcową wszedł do kościoła. Usłyszał tam kazanie, w którym kapłan wspomniał o trzech drogach powrotu do Boga: poście, modlitwie i jałmużnie. Te słowa wstrząsnęły nim do głębi.
„I to był dzień, kiedy postanowił zerwać z takim życiem – że nie będzie pił, że będzie się starał więcej modlić, że będzie chodził do kościoła. Małymi kroczkami, małymi kroczkami… Teraz już nie złości się na Pana Boga, bo wierzy Mu, że babcia żyje i czeka na niego” – dodał kaznodzieja.
Ks. Piotr wezwał wiernych do uczestnictwa w najbliższych apelach o godzinie 20:00. Podkreślił, jak ważne jest wspólne przeżywanie tego czasu przez modlitwę, adorację Najświętszego Sakramentu oraz lekturę Pisma Świętego.
Nawiązał również do możliwości wpisania się do księgi trzeźwości. Zachęcił, aby podejmować wielkopostne postanowienia nie tylko dla własnego rozwoju duchowego, ale także jako wyraz troski o innych. Przykładem może być rezygnacja z alkoholu w intencji bliskich, którzy zmagają się z uzależnieniem.
Sanktuarium w Rajczy związane jest z kultem wizerunku maryjnego, uważanego za najpiękniejszą XVII-wieczną kopię obrazu Czarnej Madonny.
Obraz Matki Bożej Kazimierzowskiej należał do króla Jana Kazimierza. Po abdykacji w 1669 r. monarcha, podróżując do Francji, zatrzymał się w należącym do jego rodziny Państwie Żywieckim. Wówczas górale z Rajczy poprosili go o zgodę na budowę świątyni. Król nie tylko wyraził zgodę, ale także podarował im obraz Matki Bożej, do którego miał szczególne nabożeństwo.
Przez kilka lat obraz przechowywano prawdopodobnie w kościele parafialnym w Milówce, a w 1674 r., po zbudowaniu pierwszego, drewnianego kościoła w Rajczy, umieszczono go w jego bocznym ołtarzu. W XIX wieku, po wzniesieniu obecnej świątyni, obraz znalazł się w bocznym ołtarzu, w południowej części transeptu. Ponad 40 lat temu wizerunek przeniesiono do ołtarza głównego, gdzie znajduje się do dziś.
Koronę, wykonaną ze złota ofiarowanego przez wiernych, nałożył 1 lipca 2017 r. na cudowny obraz Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy bp Roman Pindel.
The post Środa Popielcowa w sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej first appeared on eKAI.