Abp Guzdek: przestańmy kojarzyć papieża z kremówkami i bądźmy jak on – solą ziemi i światłem dla świata

„Dziś razem ze św. Janem Pawłem II pragniemy modlić się, abyśmy wyszli stąd z przekonaniem, że Kościół jest w posiadaniu odpowiedzi, na które czeka tak wielu ludzi” – mówił abp Józef Guzdek w białostockiej archikatedrze w 20. rocznicę śmierci papieża Polaka. Po Mszy św., będącej dziękczynieniem za jego życie i pontyfikat, licznie zgromadzeni mieszkańcy Białegostoku wysłuchali Requiem Trotty w wykonaniu Chóru Kameralnego Uniwersytetu w Białymstoku pod dyrekcją prof. Edwarda Kulikowskiego.

W homilii abp Guzdek, nawiązując do przeżywanej wczoraj rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II, zaznaczył, że „po wyborze krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową wszystkie siły zła sprzysięgły się przeciw prorokowi «z dalekiego kraju», niezwykle inteligentnemu i bezgranicznie oddanemu w służbie Bogu i Kościołowi oraz niezłomnemu obrońcy praw człowieka”.

Metropolita białostocki podkreślał, że Jan Paweł II nie tylko wiernie trwał przy odwiecznych prawdach wiary, ale też głosi je z siłą i spokojem, nie ulegając współczesnym nurtom teologicznym; nie dostosowywał się do zmieniającej się mentalności, lecz konsekwentnie podkreślał pewność prawd objawionych, co budziło i wciąż budzi zdumienie.

„Dziś św. Jan Paweł II nadal jest kochany i wspominany przez miliony katolików na całym świecie. Choć z bólem serca muszę dodać, że wyjątek stanowi niewielka, ale hałaśliwa i zionąca nienawiścią cząstka naszych rodaków, którzy są zaciekłymi wrogami papieża z Polski. Pamiętamy sprzed dwóch lat wielki spektakl nienawiści, fałszywych pomówień i niszczenia dobrego imienia najwybitniejszego Polaka XX w. przez dziennikarzy niektórych mediów” – przypomniał abp Guzdek.

Zwracając się do przybyłych do archikatedry, by modlić się za wstawiennictwem Papieża Polaka w 20. rocznicę jego śmierci, abp Guzdek podkreślał, że „nie chodzi tylko o wspomnienie jego dokonań, ale o spojrzenie w przyszłość jego oczami”, zaś w obliczu kryzysu Kościoła należy zaufać Chrystusowi i powtarzać słowa Papieża: „Nie lękajcie się!”.

Hierarcha zachęcał do nawrócenia i wierności ewangelicznym wartościom, przypominając, że Jan Paweł II, był wymagający, lecz zarazem ojcowski, zawsze stawiał Chrystusa i zbawienie w centrum swojej nauki, a ta jego postawa zobowiązuje dziś każdego z nas do konsekwentnego świadectwa wiary.

Na zakończenie abp Guzdek apelował: „Przestańmy kojarzyć papieża Wojtyłę z kremówkami i bądźmy jak on – solą ziemi i światłem dla świata. Stawajmy po stronie prawdy, nawet wtedy, gdy nas to bardzo dużo kosztuje. Niech Bóg rozpali w naszych sercach miłość i pragnienie głoszenia Ewangelii. Nie spocznijmy aż do ostatniego uderzenia serca w głoszeniu Jezusa Chrystusa, Jego śmierci i zmartwychwstania”.

Mszę św. koncelebrowali proboszczowie białostockich parafii oraz profesorowie Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego. Białostocką archikatedrę wypełnili tłumnie mieszkańcy miasta, a wśród nich członkowie „Solidarności”, przedstawiciele lokalnych władz, harcerze oraz młodzież z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

„Myślę, że dla wielu Polaków był on duchowo – ojcem. Gdy poznałam jego kazania czy przemówienia, przekonałam się, że potrafił trafić do serca każdego człowieka. Trafił też do mojego serca, więc dzisiejszy dzień jest dla mnie naprawdę niezwykły” – mówi Karolina z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Dla Dominiki najważniejsze z przesłania Jana Pawła II jest to, jak przedstawiał Boże miłosierdzie i jak tłumaczył, w jaki sposób okazywać miłosierdzie drugiemu człowiekowi. „Swoim świadectwem, swoim przykładem, w momencie gdy przebacza swojemu zamachowcy, uczy nas tego, by wyciągać rękę do drugiego człowieka, nawet wtedy, gdy napotykamy na wrogość z jego strony” – podkreśla.

„Dzisiejszy człowiek zmaga się z lekami, z relacjami, które się rozpadają, bardzo chciałby wierzyć, ale nie bardzo wie, jak dojść do Chrystusa, a Jan Paweł II często powtarzał: «Nie lękajcie się!». Dlatego my, ludzie tego pokolenia, musimy zrobić wszystko, by przybliżyć Jana Pawła II, tak, by nie stał się on wkrótce jedynie hasłem z Wikipedii” – tłumacz siostra Tomira, Misjonarka Świętej Rodziny.

Bezpośrednio po Mszy św., Chór Kameralny Uniwersytetu w Białymstoku pod dyrekcją prof. Edwarda Kulikowskiego wykonał, po raz pierwszy w Polsce, Requiem amerykańskiego kompozytora – Michaela Jahna Trotty.

The post Abp Guzdek: przestańmy kojarzyć papieża z kremówkami i bądźmy jak on – solą ziemi i światłem dla świata first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy