Wigilia Paschalna w licheńskim sanktuarium

Wigilia Paschalna, obchodzona w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania, to najważniejsza i najbardziej uroczysta liturgia w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego. Jest to kulminacja Triduum Paschalnego, które rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem i kończy w Niedzielę Zmartwychwstania. Wielka Sobota to dzień, w którym Chrystus spoczywa w grobie, a wierni czuwają w milczeniu i modlitwie, trwając w nadziei na Zmartwychwstanie.

W Kościele tego dnia nie sprawuje się Mszy Świętej ani nie udziela sakramentów (poza sakramentem pokuty i namaszczenia chorych). Wieczorna Wigilia Paschalna, choć odprawiana w sobotę, zgodnie z przepisami liturgicznymi należy już do świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Kościół, pozostając w ciszy, oczekuje – podobnie jak Maryja i Apostołowie – spełnienia Bożej obietnicy.

W licheńskiej bazylice liturgia Wigilii rozpoczęła się o godz. 21.00. Jako świątynia jubileuszowa tym mocniej spaja nas z nadzieją Zmartwychwstania. Hasło Jubileuszu: „Pielgrzymi nadziei” prowadzi wiernych Kościoła ku nadziei spełniającej się w wieczności, a sprawowana tego wieczoru liturgia jest jej znakiem.

Wielka Sobota rozpoczęła się od Liturgii Światła, podczas której na placu przed bazyliką wierni zebrali się wokół ogniska, a kapłan zapalił od jego płomieni Paschał – świecę symbolizującą Zmartwychwstałego Chrystusa. Rozpalone ognisko pośród nocy jest odzwierciedleniem wyjścia z ciemności do światła, ze śmierci do życia. Wnosząc świecę do świątyni, kapłan trzykrotnie wyśpiewał: „Światło Chrystusa”. Następnie odśpiewano starożytny hymn pochwalny „Exultet”.

Ten prastary chrześcijański hymn jest dziękczynieniem Bogu za dar zbawienia. Wysławia tę wielką noc, której Jezus na zawsze zwyciężył śmierć – komentował lektor.

Kolejną częścią liturgii Wielkiej Soboty była Liturgia Słowa, która zawierała w sobie wiele elementów: najpierw przeczytane zostało Słowo Boże, po nim śpiewano Psalm, po czym na koniec, na wezwanie kapłana, modlono się w ciszy. Kapłan kończył modlitwę, a wierni odpowiadali: „Amen”. Poprzez wybrane czytania i Psalmy Bóg chce przekazać swym dzieciom, aby odnalazły w tej historii i rozpoznały Jego obecność w całym ich życiu.

„W dzisiejszej Liturgii Słowa Bóg daje nam swoje słowo jako światło, w którym              możemy rozpoznać siebie, swoją sytuację, swoje życie. Czytania ukażą nam historie zbawienia od stworzenia świata do Zmartwychwstania Chrystusa. Światło Słowa            Bożego natchnione tym samym Duchem, którego mocą Jezus Zmartwychwstałego          pociąga nas dziś do życia w nowej perspektywie – perspektywie wieczności” –                wyjaśniał lektor.

Po Ewangelii wierni usłyszeli uroczyste „Alleluja”, którego nie śpiewano w Kościele od początku Wielkiego Postu. Jak mówił przełożony licheńskiej wspólnoty księży marianów, ks. Adam Stankiewicz MIC: – Po 40 dniach zasłuchania w Boże Słowo dzisiaj zabrzmiało radosne „Alleluja”. To „Alleluja” wybrzmiewa dla Ciebie, ponieważ Ten, który został zamknięty kamieniem grzechu, powstał z martwych.

Wezwaniem kapłana rozpoczęło trzecią część wielkosobotniej celebracji. Podczas Liturgii Chrzcielnej Kościół udziela chrztu i odnawia przyrzeczenia chrzcielne na znak, że wszystkie sakramenty czerpią moc z Misterium śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Początek Liturgii Chrzcielnej rozpoczął się od wyśpiewania litanii do Wszystkich Świętych, prosząc ich o pomoc w wiernym wypełnianiu przymierza chrztu św. Następnie kapłan trzykrotnie zanurzył Paschał w wodzie, wzywając nad nią łaski Boga.

„To błogosławieństwo wody ukazuje nam znaczenie chrztu, w którym razem z Jezusem zostaliśmy pogrzebani w śmierci, aby razem z Nim też powstać do nowego życia” – usłyszeli wierni zgromadzeni w licheńskiej bazylice. Woda jest symbolem odrodzenia, nowego życia. Jest znakiem rozpoczęcia nowego życia w Bogu przez sakrament chrztu.

Ostatnią część Wigilii Paschalnej rozpoczęła Liturgia Eucharystyczna, w której zgromadzeni uczestniczyli w sposób szczególny, będąc świadkami zwycięstwa życia nad śmiercią, uczestnicząc w ofierze zbawiennej Chrystusa. Na ołtarzu złożono dary chleba i wina.

Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Adam Stankiewicz MIC, który mówił: „Bóg dzisiaj daje nam słowa pełne nadziei, wiary w Boga, który z miłości stworzył świat, a w Nim ciebie i mnie. Ta dzisiejsza uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego zaprasza nas, aby każdy z nas, wychodząc z tej świątyni do swojego domu, wyszedł jako świadek wiary, gdyż ta uroczystość jest świętem wiary”.

Zwieńczeniem Wigilii Paschalnej była procesja rezurekcyjna – uroczyste ogłoszenie światu, że Chrystus Zmartwychwstał. Wierni, wychodząc z bazyliki ze śpiewem i światłem w dłoniach, dawali świadectwo radości, którą przynosi poranek Zmartwychwstania. Dźwięk dzwonów i wspólne „Alleluja” były wyrazem triumfu życia nad śmiercią, światła nad ciemnością, miłości nad grzechem. Po powrocie do bazyliki odśpiewano uroczyście hymn pochwalny – Ciebie Boga wysławiamy.

Posługę muzyczną podczas Wigilii Paschalnej pełnił chór bazyliki licheńskiej „Stabat Mater”. Artyści swoim pięknym śpiewem wnieśli w uroczystość ducha głębi modlitwy i uczynili przestrzeń licheńskiej bazyliki wyjątkowym miejscem spotkania ze Zmartwychwstałym.

The post Wigilia Paschalna w licheńskim sanktuarium first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy