Abp Gądecki: niech Wielki Post posłuży do pogłębiania tego co karmi duszę
„Niech ten Wielki Post posłuży każdemu z nas, każdej rodzinie i chrześcijańskiej wspólnocie do pogłębienia tego, co karmi duszę, otwierając ją na miłość Boga i bliźniego” – mówił abp Stanisław Gądecki w Poznaniu. W Środę Popielcową metropolita poznański przewodniczył wieczorem Mszy św. w poznańskiej katedrze.
W Eucharystii uczestniczyli też poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Jan Glapiak, kapłani, osoby życia konsekrowanego, klerycy oraz licznie zgromadzeni poznaniacy. W homilii metropolita poznański nawiązał do pierwszego czytania z Księgi Joela, zwracając uwagę na post publiczny, który został ogłoszony przez proroka Joela w sytuacji, gdy w Jerozolimie w IV wieku przed Chr. pojawiła się klęska szarańczy. W odpowiedzi na tę klęskę Joel wzywa swoich rodaków do nawrócenia. „Joel wzywał rodaków do postu publicznego. Do postu, który jest dziełem całego narodu. Do czynu podjętego przez wspólnotę, gdzie każdy pokutujący winien uzewnętrznić swoją postawę pokutną” – podkreślił ks. arcybiskup.
Zaznaczył, że „skrucha i nawrócenie to coś więcej niż wyrzuty sumienia dotyczące przeszłości czy teraźniejszości i szukanie przebaczenia. To całkowita przemiana życia, to rozpoczęcie nowej drogi, nowych relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Trzeba czynić publiczną pokutę, mając nadzieję, że Bóg, który jest «litościwy, miłosierny, nieskory do gniewu i bogaty w łaskę, ulituje się nad niedolą»”.
Abp Gądecki zauważył, że Pan Jezus nawołuje nas do postu prywatnego. Wskazał, że czterdzieści dni pobytu Jezusa na pustyni było długim czasem milczenia i postu. Ten czas był dla Niego „czasem całkowitego powierzenia się Ojcu i Jego zamysłowi miłości; był sam w sobie «chrztem», to znaczy «zanurzeniem» w Jego woli, a w tym sensie antycypacją męki i krzyża”.
Zbawiciel wzywa nas do trzech podstawowych dzieł prywatnej pobożności: do jałmużny, modlitwy i postu.
Metropolita poznański przekonywał, że „aby te dzieła nie straciły swojej wartości, winny być one praktykowane prywatnie, w ukryciu, tylko w obliczu Boga”. Przypomniał, że pierwszą ścieżką duchowego życia jest jałmużna, czyli postawa czynnej miłości wobec ludzi, służenie potrzebującym.
Podkreślił, że „głównym motywem ofiarowania jałmużny winna być miłość Boga i bliźniego w duchu słów samego Chrystusa: «Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili» (Mt 25,40)”.
Abp Gądecki zauważył, że drugą ścieżką życia duchowego jest modlitwa, która jest jakby papierkiem lakmusowym naszej wiary. „Z jednej strony stanowi ona sposób pogłębiania naszej osobistej więzi z Bogiem, z drugiej zaś strony prowadzi do otwarcia się na plan, jaki ma wobec nas Pan Bóg” – mówił ks. arcybiskup.
Zachęcił, by w Wielkim Poście poświęcić więcej czasu na osobistą modlitwę przed Najświętszym Sakramentem, zwłaszcza w kaplicach adoracji. Przypomniał, że dni wielkopostne charakteryzują się szczególnym modlitwami o charakterze pasyjnym. „Poprzez nabożeństwa Drogi Krzyżowej rozważamy cenę, jaką Pan Jezus zapłacił za nasze zbawienie. Podczas nabożeństwa Gorzkich Żali towarzyszymy Jezusowi w Jego męce” – stwierdził.
Mówiąc o poście, metropolita poznański przekonywał, że „to coś więcej niż asceza i powstrzymanie się od jedzenia”. „To prawdziwa przemiana myślenia i postępowania. Jest on podyktowany odczuwaną przez człowieka potrzebą wewnętrznego oczyszczenia, ma przygotować do zbawiennych wyrzeczeń, wyzwalających go z niewoli własnego ja, po to by bardziej uważnie i z większą gotowością słuchać Boga i służyć braciom” – tłumaczył abp Gądecki.
Dzisiaj też w poznańskiej katedrze została zainaugurowana dziewiąta edycja „Kościołów stacyjnych miasta Poznania”. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszy hasło: „Pielgrzymi nadziei”.
Wierni będą mogli pielgrzymować do świątyń parafialnych, rektoralnych i zakonnych w stolicy Wielkopolski oraz do kaplicy szpitalnej pw. Przemienia Pańskiego przy ul. Długiej 1/2 w Poznaniu. Każdego dnia w wyznaczonym kościele będzie obowiązywać ten sam program: adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św. i nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Codziennej modlitwie będzie towarzyszyć wybrana intencja, m.in. o łaskę świętości dla kapłanów, o dobre przeżycie beatyfikacji sługi Bożego ks. Stanisława Streicha, o łaskę chrześcijańskiego wychowania młodzieży, o łaskę zgody i pojednania w narodzie, w intencji przebłagalnej i wynagradzającej za grzechy świętokradztwa.
Ostatnim kościołem stacyjnym będzie ponownie poznańska katedra. Inicjatywa zakończy się w Niedzielę Palmową 13 kwietnia, podczas Mszy św. o g. 10 w bazylice archikatedralnej.
Tradycja wielkopostnej modlitwy stacyjnej sięga IV wieku, gdy po uzyskaniu wolności religijnej chrześcijanie pielgrzymowali do grobów rzymskich męczenników.
Szczegółowy spis kościołów stacyjnych oraz intencje towarzyszące modlitwie stacyjnej zostały opublikowane na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej (www.archpoznan.pl).
W Polsce inicjatywa ta znana jest m.in. w obu diecezjach warszawskich i w archidiecezji łódzkiej.
The post Abp Gądecki: niech Wielki Post posłuży do pogłębiania tego co karmi duszę first appeared on eKAI.