
Abp Guzdek: Dwa krzyże, dwie drogi – wybór, który wciąż trwa
„Nigdy nie uważajmy się za straconych i ostatecznie przegranych, niezależnie od tego, co się wydarzyło, bądź wydarzy się w naszym życiu. Uwierzmy, że Bóg czeka na każdego z nas, również wówczas, gdy jesteśmy wielkimi grzesznikami” – mówił abp Józef Guzdek podczas Liturgii Męki Pańskiej w białostockiej archikatedrze. W homilii przypomniał, że Wielki Piątek to czas refleksji nad wyborem między odrzuceniem a przyjęciem łaski. Kościół wspomina dziś mękę i śmierć Jezusa, adoruje Krzyż i modli się o zbawienie całego świata.
W homilii abp Guzdek podkreślał, że nauczanie Jezusa zostało przypieczętowane na krzyżu – miejscu cierpienia i śmierci, które stało się ostatecznym znakiem Jego miłości. Głosząc Ewangelię, Jezus ukazywał, że szczytem miłości jest gotowość oddania życia za drugiego człowieka. Wzywał do przebaczenia i miłości nawet wobec nieprzyjaciół. Te słowa urzeczywistnił na Golgocie, oddając życie za wszystkich ludzi i modląc się za swoich prześladowców.
Przywołując słowa papieża Franciszka i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, wskazał na potęgę Bożego miłosierdzia oraz na to, że „Bóg nigdy nie męczy się przebaczaniem” i każdemu człowiekowi daje szansę nawrócenia – nawet największemu grzesznikowi.
„On na każdym etapie życia pozwala człowiekowi odzyskać wolność od grzechu i nadzieję nieba. Nie uciekajmy przed Nim. Nigdy nie uważajmy się za straconych i ostatecznie przegranych, niezależnie od tego, co się wydarzyło, bądź wydarzy się w naszym życiu. Uwierzmy, że Bóg czeka na każdego z nas, również wówczas, gdy jesteśmy wielkimi grzesznikami. Powiem więcej, wtedy tym bardziej na nas czeka, z wielką miłością i pragnieniem przebaczenia. Oczekuje jedynie przemiany serca, zerwania z grzechem, który czyni nas niewolnikami” – mówił.
„W Wielki Piątek patrzmy więc na krzyż Chrystusa – znak Bożej miłości i naszej nadziei. Jednak to wpatrywanie się nie może być bezowocne. Chociaż mamy na sumieniu grzechy, trzeba naśladować „dobrego łotra”. Choć łotr i grzesznik, to jednak został nazwany DOBRYM, ponieważ, uznając swój grzech, zdążył skorzystać z Bożego miłosierdzia” – podkreślał.
Kończąc, abp Guzdek zachęcał do osobistego nawrócenia, modlitwy za grzeszników i głębokiego uczestnictwa w adoracji krzyża – znaku miłości i nadziei.
Choć w Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii, to uczestnicy liturgii mogą przyjąć Komunię św. – prawdziwe Ciało Chrystusa, wydane za ludzi na drzewie Krzyża.
Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. W bocznej kaplicy archikatedry wystawiony został Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Wierni będą adorować tam Najświętszy Sakrament do późnych godzin wieczornych.
The post Abp Guzdek: Dwa krzyże, dwie drogi – wybór, który wciąż trwa first appeared on eKAI.