
Abp Szewczuk w Biurze ds. Wiary o rosyjskich prześladowaniach chrześcijan
Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk spotkał się 20 lutego w Białym Domu w Waszyngtonie z pastorką Paulą White-Cain, szefową Biura ds. Wiary. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) mówił m. in. o prześladowaniach chrześcijan na terytoriach Ukrainy okupowanych przez Rosję.
Obok abp Szewczuka w spotkaniu wzięło udział czterech biskupów UKGK ze Stanów Zjednoczonych: metropolita Filadelfii Borys Gudziak, bp Pawlo Chomnicki, eparcha diecezji Stamford, Bohdan Danyło, biskup eparchii św. Jozafata w Parmie, Benedykt Aleksijczuk, biskup eparchii św. Mikołaja w Chicago. Hierarchowie byli pierwszą ukraińską delegacją, która rozmawiała z szefem nowo utworzonego urzędu.
„Oczywiście rozmawialiśmy o kwestii wolności religijnej w Ukrainie, w szczególności na terytoriach okupowanych. Zrobiłem krótką wycieczkę do historii wolności religijnej w Ukrainie po upadku Związku Sowieckiego i wyjaśniłem, że dla prawosławnych, katolików, protestantów, żydów i muzułmanów istnienie państwa ukraińskiego gwarantuje wolność religijną. Zamiast tego, powrót do Związku Sowieckiego, który Putin stara się przywrócić, oznacza powrót do katakumb i zniszczenie naszego Kościoła” – powiedział zwierzchnik UKGK.
Członkowie delegacji podzielili się z White-Cain i jej zastępczynią Jennifer Korn informacjami o ograniczeniach działalności organizacji religijnych na terytoriach okupowanych, niszczeniu kościołów oraz o kapłanach w niewoli. „Dzięki pośrednictwu Stolicy Apostolskiej udało nam się uwolnić naszych ojców redemptorystów o. Iwana Lewickiego i o. Bohdana Heletę, ale pastorzy protestanccy nie mają nikogo, kto przemawiałby w ich imieniu na najwyższym szczeblu. Dlatego stałem się ich adwokatem przed szefem urzędu, prosząc o ich uwolnienie” – powiedział abp Szewczuk.
Biskupi podkreślili, że porozumienie w sprawie zakończenia wojny przeciwko Ukrainie powinno obejmować poszanowanie praw człowieka, prawa międzynarodowego i gwarancji wolności religijnej na okupowanych terytoriach.
W rozmowie poruszono również temat działalności Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych oraz projektów humanitarnych realizowanych przez Kościoły w Ukrainie. Z kolei pastorka White-Kane podkreśliła znaczenie pomocy humanitarnej.
„Mamy nadzieję, że teraz, gdy to biuro znajduje się bezpośrednio w Białym Domu, obok biura prezydenta, uwaga nowej administracji na wolność religijną, w szczególności w Ukrainie, będzie na najwyższym poziomie” – powiedział abp Szewczuk.
Biskupi zaprosili szefową Biura ds. Wiary do odwiedzenia Ukrainy. White-Cain zapewniła, że będzie w kontakcie z UKGK, aby uzyskać dodatkowe informacje, które pozwolą uświadomić szerszym kręgom w Stanach Zjednoczonych, że rosyjska okupacja jest tożsama z prześladowaniami religijnymi wszystkich wyznań.
Na zakończenie spotkania abp Szewczuk ofiarował swoją książkę pt. „U stóp Krzyża. Lekcje z Ukrainy”, z wywiadami, której współautorem jest amerykański dziennikarz katolicki John Burger.
Nowy departament administracji prezydenta Donalda Trumpa został utworzony zaledwie dwa tygodnie temu, 7 lutego, a jego misją jest „wspieranie wspólnot wyznaniowych, Kościołów i domów modlitwy w ich wysiłkach na rzecz umocnienia amerykańskich rodzin, promowania ich działań i niezależności oraz ochrony wolności religijnej”.
The post Abp Szewczuk w Biurze ds. Wiary o rosyjskich prześladowaniach chrześcijan first appeared on eKAI.