Białystok: 29. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej – etap diecezjalny rozstrzygnięty

10 kwietnia 2025 r. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej odbył się diecezjalny etap 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Jeżeli nie znamy Biblii, to jesteśmy ślepi na świat, w którym żyjemy” –mówił abp Józef Guzdek do jego uczestników, wskazując, że Pismo św. jest fundamentem nie tylko kultury europejskiej, ale także szeroko pojętej cywilizacji.

Wydarzenie rozpoczęła celebracja Słowa Bożego pod przewodnictwem ks. dr. Dariusza Wojteckiego, krajowego asystenta Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Następnie młodzież przystąpiła do etapu pisemnego odpowiadając na 45 pytań z zakresu tegorocznego konkursu, jakim są Księga Ezdrasza i Nehemiasza oraz Listy pasterskie św. Pawła do Tymoteusza i do Tytusa. Po tym etapie wyłoniono finalistów części ustnej. To właśnie oni będą reprezentować Archidiecezję Białostocką w ogólnopolskim finale w Niepokalanowie w dniach 12-13 czerwca 2025r.

W konkursie udział wzięło ok. 30 uczniów szkół średnich z całej archidiecezji, przybyłych wraz z 20 opiekunami. W konkursie dla uczniów białostockich szkół ponadpodstawowych I miejsce zdobył Adrian Mościcki z III LO im. K. K. Baczyńskiego, II miejsce – Angelika Szybańska z Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. J. Groszkowskiego, a III miejsce – Julia Zalewska z I LO im. A. Mickiewicza.

Wśród zaproszonych gości obecny był abp Józef Guzdek, który wsparł młodzież swoją obecnością i dobrym słowem. Zwracając się do uczestników konkursu podkreślił fundamentalne znaczenie Biblii, stwierdzając, że jej znajomość jest kluczowa do zrozumienia świata i kultury. „Jeżeli nie znamy Biblii, to jesteśmy ślepi na świat, w którym żyjemy” – zaznaczył. Wskazał, że Pismo św. jest fundamentem nie tylko kultury europejskiej, ale także szeroko pojętej cywilizacji: „kod, który pozwala rozpoznać kulturę europejską, a także inne, jest zawarty w właśnie w Biblii”.

Metropolita białostocki przypomniał również o roli Kościoła w edukacji religijnej, zauważając, że młodzież, która oddala się od Kościoła, często nie miała okazji pogłębić swojej wiedzy religijnej. „Jeżeli nie pogłębiamy wiedzy, to z niej wyrastamy” – dodał, porównując tę sytuację do wyrastania z ubrań. Zwrócił uwagę, że tylko pogłębiając wiedzę religijną, można prawdziwie zrozumieć naukę Kościoła i jego rolę w życiu człowieka wierzącego.

Gratulując uczestnikom podjęcia się trudu przygotowania, wyraził wdzięczność za ich chęć poznania Biblii, zaznaczając, że ten wysiłek nie służy jedynie osobistej satysfakcji, ale również temu, by stali się „apostołami” i „przewodnikami” dla innych.

Podziękował również katechetom za zaangażowanie w przygotowanie młodzieży oraz organizatorom za podjęcie trudu organizacji konkursu i promowanie wartości biblijnych wśród młodego pokolenia. Uczestnikom życzył powodzenia w konkursowych zmaganiach, przypominając, że archidiecezja białostocka ma długą tradycję sukcesów w ogólnopolskich konkursach biblijnych, w których jej uczniowie i alumni AWSD w Białymstoku regularnie zdobywają pierwsze miejsca.

Uczniowie i katecheci mogli również wysłuchać poruszającego świadectwa Urszuli Miłkowskiej o działaniu Boga w jej życiu. To studentka medycyny, której do uzyskania dyplomu zostały dwa miesiące. Jest liderką Diakonii Uwielbienia we Wspólnocie Domu Jednego Serca i organizatorką spotkań dla młodych „Always More”.

W swoim świadectwie opowiadała, jak zmieniała się jej relacja z Bogiem: jako nastolatka traktowała Pana Boga trochę jak „pomocnika” – modliła się o dobre oceny, zdrowie bliskich czy powodzenie w konkursach. Jej wiara była wtedy bardziej transakcyjna – prośba w zamian za Bożą przychylność. Z czasem jednak doświadczyła Boga jako realnej, żywej Osoby, która chce być blisko i prowadzić przez życie. To spotkanie z Bogiem, nie przez tradycję czy opowieści rodziców, ale osobiste doświadczenie, całkowicie przemieniło jej sposób patrzenia na wiarę.

Dziś dzieli się tym doświadczeniem z innymi – jako liderka, organizatorka wydarzeń i świeżo upieczona mama. Podkreśla, jak ważny jest regularny kontakt ze słowem Bożym i wspólnota, która wspiera w drodze wiary.

Startujących w konkursie wspierali katecheci. Na pytanie, dlaczego młodzieży dziś jeszcze „się chce” brać udział w tego typu konkursie, Bogusław Dziedziul, katecheta, który od wielu lat przygotowuje do nich młodzież, odpowiada, że choć dzisiejsza młodzież często kieruje się pragmatyzmem, konkurs biblijny może zaoferować im znacznie więcej, niż się wydaje. Kluczowe jest pokazanie, że uczestnictwo w tego typu wydarzeniu przynosi realne korzyści – zarówno duchowe, jak i społeczne czy edukacyjne.

Podkreśla, że katecheza i praca z Pismem św. otwierają młodych na nowe formy modlitwy i autentyczne poszukiwanie odpowiedzi na ważne pytania. „Pismo św. jest także formą modlitwy. Możemy modlić się właśnie słowem Bożym. Młodzież często ma swoje intencje, potrzeby, troski. A my zazwyczaj pamiętamy o pacierzu, o Mszy świętej – co dla młodych ludzi bywa odbierane jako coś utartego, statycznego. A oni szukają czegoś świeżego, nowego, progresywnego. Trzeba im pokazać, że w chrześcijaństwie jest ogromna różnorodność form modlitwy – i jedną z nich jest właśnie modlitwa Pismem św.” – mówi.

Zaznacza, że jest to także okazja do budowania relacji z rówieśnikami z całej Polski, gwarantuje młodym bezpieczne środowisko – uczestnicy czują się bezpiecznie w otoczeniu ludzi o podobnych wartościach, co buduje zaufanie również u rodziców, a także prowadzi do rozwoju duchowego i emocjonalnego – „młodzi wracają z konkursów i wyjazdów odmienieni, spokojniejsi, dojrzalsi”.

Katecheta stwierdza, że nie bez znaczenia są również nagrody: indeksy na uczelnie wyższe, pielgrzymki do Ziemi Świętej czy – tak jak teraz – spotkania w sanktuariach Europy. Jak mówi, „młodzież wraca z takich wyjazdów odmieniona, z pokojem w sercu i nowym spojrzeniem na swoją wiarę i codzienność”.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej to największy w Polsce konkurs biblijny dla uczniów szkół ponadpodstawowych, organizowany od 1997 r. przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Jego celem jest pogłębianie znajomości Pisma Świętego oraz zachęcanie młodzieży do odkrywania duchowych wartości i refleksji nad Słowem Bożym.

Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, diecezjalnego i ogólnopolskiego. Co roku bierze w nim udział około 30 tysięcy uczniów z ponad 1,5 tysiąca szkół w całym kraju.

The post Białystok: 29. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej – etap diecezjalny rozstrzygnięty first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy