Bp Ciereszko: Eucharystia – tajemnica miłości i służby

Podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej bp Henryk Ciereszko wzywał wiernych zgromadzonych w archikatedrze do głębokiego przeżywania tajemnicy Eucharystii jako pamiątki i uobecnienia ofiary Chrystusa, który w Wieczerniku dobrowolnie przyjął mękę i krzyż dla naszego zbawienia. Po homilii, upamiętniając gest Jezusa Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy, obmył i ucałował nogi dwunastu mężczyznom.

W homilii bp Ciereszko przypomniał, że w geście umycia nóg apostołom Jezus zostawił nam przykład, który każdy wierzący powinien realizować na co dzień, w małych aktach dobroci, przebaczenia i pomocy bliźnim.

Przywołując słowa bł. Michała Sopoćki, że „Eucharystia jest dziełem najwyższej miłości” i „koroną wszystkich dzieł Jezusa”, wskazał na realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, jako na źródło nadziei i umocnienia.

Biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej cytował słowa ks. Sopoćki o Eucharystii: „Eucharystia jest dziełem najwyższej miłości Pana Jezusa jako człowieka, koroną wszystkich dzieł Jego – jakby wielkim systemem słonecznym, w którym miłość wszystko porusza, dosięga promieniami swymi końca wieków i sprowadza wszystkie stworzenia na świetlaną drogę, wiodącą do Boga”.

Zachęcał też wiernych do refleksji nad swoim zaangażowaniem w liturgię: czy rzeczywiście cenią ten dar, jak często i z jakim nastawieniem uczestniczą we Mszy św., czy przeżywają ją w skupieniu i modlitwie, gdyż Eucharystia – jako sakrament przemiany i źródło łaski – domaga się świadomego udziału, duchowego daru i otwartości na Boże działanie w codziennym życiu.

Biskup prosił o modlitwę za kapłanów: „Dziękujemy dziś za dar kapłaństwa, za posługę kapłanów, za rozdzielanie słowa Bożego i Chleba życia w Eucharystii. Ogarniamy ich także nasza modlitwą, prosząc by z serca, z oddaniem pełnili swą służbę w dziele zbawienia, by Bóg im błogosławił, nagradzał ich trud na Niwie Pańskiej”.

Po homilii, upamiętniając gest Jezusa Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy, bp Ciereszko obmył i ucałował nogi dwunastu mężczyznom.

Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament prześniono do tzw. ciemnicy, czyli ołtarza wystawienia, który w katedrze przygotowano w kaplicy Jezusa Miłosiernego. Wierni do późnych godzin wieczornych będą przychodzić tu na adorację, która będzie kontynuowana przez cały jutrzejszy dzień, aż do liturgii Męki Pańskiej.

Śpiewom podczas Mszy św. przewodniczyła schola parafii archikatedralnej „Winnica”.

Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego, który rozpoczyna najważniejszy czas w roku liturgicznym Kościoła. Jest to dzień upamiętniający Ostatnią Wieczerzę Jezusa z Apostołami, podczas której Jezus ustanowił sakrament Eucharystii, łamiąc chleb i podając kielich jako swoje Ciało i Krew. W tym dniu ustanowił również sakrament kapłaństwa, umywając nogi uczniom, dając im przykład pokory i służby. Po Mszy Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament przenoszony jest do „ciemnicy” – miejsca adoracji, gdzie wierni mogą modlić się, wspominając modlitwę Jezusa w Ogrodzie Getsemani. To dzień, który przygotowuje wiernych do przeżywania Męki Pańskiej i Zmartwychwstania w kolejnych dniach Triduum Paschalnego.

The post Bp Ciereszko: Eucharystia – tajemnica miłości i służby first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy