Bp Stułkowski poświęcił ołtarz i pobłogosławił nowe wyposażenie prezbiterium kościoła w Mławie

Tu jest Golgota i stół eucharystyczny. Im bliżej ołtarza jesteśmy, tym lepiej rozumiemy tajemnicę zmartwychwstania – powiedział w homilii biskup płocki Szymon Stułkowski, który w pierwszą niedzielę marca konsekrował ołtarz oraz pobłogosławił ambonę i nową nastawę pod tabernakulum w parafii pw. św. Stanisława BM w Mławie.

W kazaniu podkreślił, że obrzęd poświęcenia ołtarza ma głębokie znaczenie, porównywalne do sakramentu chrztu. – Woda święcona, paschał – to wszystko przypomina nam, że zostaliśmy oddani Bogu. Zanurzeni w zbawczej śmierci Chrystusa, otrzymaliśmy godność dzieci Bożych i powołanie do służby – powiedział.

Nawiązując do sceny z Księgi Rodzaju, w której Bóg objawił Jakubowi we śnie, że miejsce, w którym przebywa, jest przez Niego wybrane, biskup wskazał na duchowe znaczenie ołtarza. – Możemy sobie wyobrazić, że tutaj jest drabina Jakubowa. Most łączący niebo i ziemię. Bóg namaścił to miejsce, bo na nim uobecnia się bezkrwawa ofiara Chrystusa. Tu jest Krzyż, jak na Golgocie, i tutaj jest uczta. Obyśmy zawsze pragnęli być tam, gdzie Bóg zstępuje i daje nam siebie – tłumaczył bp Stułkowski, dodając, że „im bliżej jesteśmy ołtarza, tym głębiej możemy zrozumieć perspektywę zmartwychwstania i nią żyć”.

Podkreślił, że nowo konsekrowany ołtarz to także stół, przy którym każdy ma swoje miejsce. – Jeżeli nasze serce ma być napełnione miłością, musimy zasiadać przy stole Jezusa i karmić się tym, co nam daje. A On daje nam siebie – Jego Najświętsze Ciało staje się komunią między nami. On nas tym pokarmem przemienia i jednoczy – powiedział.

Poświęcenie ołtarza było zwieńczeniem prac remontowych prezbiterium, przeprowadzonych w ubiegłym roku. Nowe elementy – ołtarz, ambona i nastawa tabernakulum – powstały w pracowni Drapikowski Studio z Gdańska. Odrestaurowano również zabytkową posadzkę.

W mensie ołtarza, w specjalnym relikwiarzu, umieszczono sprowadzone z Wawelu doczesne szczątki św. Stanisława BM, patrona parafii. – Patrząc na ten relikwiarz, będziemy ubogacać się obecnością św. Stanisława i prosić o jego wstawiennictwo – podkreślił proboszcz ks. Sławomir Krasiński.

Centralnym punktem ołtarza jest wyjątkowa płaskorzeźba inspirowana ryciną przywiezioną z Francji przez ks. prof. Ryszarda Knapińskiego, rodem z Mławy. Przedstawia Chrystusa dźwigającego grzechy świata, a umieszczona na niej inskrypcja z Księgi Izajasza głosi: „On dźwigał nasze boleści”. Tło stanowią białe krzyże z wypisanymi ludzkimi przewinieniami, a całość zamyka korona cierniowa.

Ks. Krasiński zwrócił uwagę na jej wyjątkowy kontekst pasyjny i historyczny. Nawiązuje ona do nabożeństwa Gorzkich Żali, których autor, ks. Wawrzyniec Benik, przeszło 300 lat temu był proboszczem mławskiej parafii. – Odbudowywał ten kościół z ruiny. To stąd rozeszła się ta piękna modlitwa pasyjna. Płaskorzeźba przedstawiająca Chrystusa dźwigającego krzyże naszych grzechów odwołuje się do myśli, które ks. Benik zawarł w Gorzkich żalach – wyjaśnił proboszcz.

W nowej nastawie pod tabernakulum umieszczono płaskorzeźbę pelikana – starochrześcijański znak Chrystusa Odkupiciela. – To symbol ofiary, przypominający, że Jezus oddaje się nam w Eucharystii, w swoim Ciele i Krwi. Obie płaskorzeźby pełnią rolę katechezy, ukazując Jego bezgraniczną miłość i gotowość do dźwigania ludzkich grzechów – zaznaczył ks. Krasiński.

Nowe prezbiterium, choć utrzymane w duchu współczesnej sztuki sakralnej, harmonijnie współgra z wnętrzem świątyni. Jak podkreślają twórcy projektu, każdy element został starannie przemyślany i przemodlony. – Każda realizacja to świadectwo naszej wiary i wielka odpowiedzialność, bo przestrzeń prezbiterium ma nie tylko zachwycać, ale przede wszystkim pomagać w modlitwie – powiedział Kamil Drapikowski, twórca nowego wyposażenia kościoła w Mławie.

Początki życia religijnego w Mławie, datowane są na XI – XII wieku. Było one związane z kościołem św. Wawrzyńca, który znajduje się na cmentarzu parafialnym. Pierwszy kościół parafialny w centrum miasta został zbudowany przed 1426r. Prawdopodobnie był on budowlą drewnianą.
Gdy uległ zniszczeniu zbudowano w 1477 r. nową, murowaną świątynię w stylu gotyckim. Jednonawowa świątynia posiadała osiem ołtarzy. W ołtarzu głównym umieszczono obraz Trójcy Świętej. W takim kształcie świątynia przetrwała do 23 XI 1692 r., kiedy to została zniszczona przez pożar. Z całego kościoła ocalały jedynie fundamenty. Ze względu na brak świątyni nabożeństwa były odprawiane we wspomnianym wyżej kościele św. Wawrzyńca na cmentarzu. Ocalałe fundamenty pozwoliły wznieść nowy kościół. Uczynili to Księża Misjonarze, którzy przybyli do Mławy w 1712 r. Wśród nich ks. Wawrzyniec Benik – twórca Gorzkich żali.

W 1712 roku ksiądz Wawrzyniec Benik głosił misje w diecezji płockiej, kiedy jego i  towarzyszących mu misjonarzy zastała wieść, że na skutek panującej dżumy parafia w Mławie została bez opieki duszpasterskiej. Wtedy misjonarze postanowili pomóc w mieście. 29 stycznia 1713 roku biskup płocki Ludwik Bartłomiej Załuski mianował ks. Benika proboszczem miejsca. Misjonarz odbudował zniszczony przez pożar Kościół Świętej Trójcy, podjął prace remontowe w kościele św. Wawrzyńca. To w Mławie napisał nabożeństwo Gorzkich żali. Ks. Wawrzyniec Stanisław Benik zmarł 23 kwietnia 1720 roku w Mławie i został pochowany w krypcie pod kościołem św. Wawrzyńca.

The post Bp Stułkowski poświęcił ołtarz i pobłogosławił nowe wyposażenie prezbiterium kościoła w Mławie first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy