Diecezja bielsko-żywiecka ma czterech misjonarzy miłosierdzia

„Będziecie pełnić posługę misjonarzy miłosierdzia w określonym czasie i miejscu. To miejsce stanie się znakiem nadziei, o którym ludzie się dowiedzą. Wasza gotowość, cierpliwość, a czasem umawianie się na kolejne rozmowy – wszystko to będzie szukaniem dróg miłosierdzia dla konkretnego człowieka” – powiedział bp Roman Pindel, który 4 marca w kaplicy kurialnej wręczył papieskie dekrety czterem kapłanom diecezji bielsko-żywieckiej, powołujące ich na misjonarzy miłosierdzia.

Biskup przypomniał kapłanom, że otrzymali tę misję z rąk samego papieża, a nie biskupa diecezji. „Macie głosić i świadczyć o Bożym miłosierdziu. Macie być znakiem Kościoła, który jest otwarty, czekający i przygarniający każdego, kto się zagubił, kto jest nieporadny, kto znalazł się w trudnej sytuacji” – dodał.

Misjonarzami miłosierdzia dla diecezji bielsko-żywieckiej, mianowanymi przez papieża Franciszka, zostali:

ks. Marcin Aleksy, parafia NSPJ, Bielsko-Biała;

ks. Tomasz Chrzan, parafia św. Maksymiliana Kolbego, Bielsko-Biała;

ks. Grzegorz Gruszecki, parafia Narodzenia NMP, Żywiec;

ks. Edward Mazgaj, parafia Wniebowzięcia NMP, Oświęcim.

Podczas wręczania specjalnych dekretów biskup Roman Pindel przypomniał, że misjonarze miłosierdzia są kapłanami powołanymi do szerzenia Bożego miłosierdzia, zwłaszcza poprzez sakrament pokuty. Podkreślił, że Jezus Chrystus jest pierwszym i najważniejszym Misjonarzem Miłosierdzia, który objawia ludziom oblicze miłosiernego Boga.

Wyjaśniał, że misjonarze miłosierdzia mają być znakiem nadziei, głosić Boże miłosierdzie i pełnić posługę w sakramencie pojednania, szczególnie dla osób zagubionych, zrozpaczonych i znajdujących się w trudnej sytuacji.

„Macie być znakiem Kościoła, który jest otwarty, czekający i przygarniający każdego, kto się zagubił, kto jest nieporadny, kto znalazł się w trudnej sytuacji” – dodał.

Wskazał, że ich szczególnym zadaniem jest sprawowanie sakramentu przebaczenia. „Znacie dobrze grzechy zarezerwowane, których odpuszczenie zostało wam powierzone. Choć rzadko się zdarzają w Polsce, jednak mogą się pojawić. Ale wasza misja to nie tylko rozgrzeszanie z takich grzechów – to także pomoc ludziom, którzy znaleźli się w życiowym kryzysie, którzy rozpaczliwie szukają nadziei, ale nie mogą jej znaleźć” – zaakcentował.

„Życzę wam, abyście pomagali tym, którzy zagubili drogę – by mogli odnaleźć miłosiernego Boga” – powiedział na koniec, udzielając błogosławieństwa.

Misjonarze miłosierdzia, którzy rozpoczną swą posługę od I Niedzieli Wielkiego Postu, będą dyżurować w oznaczonych konfesjonałach w Bielsku-Białej, Cieszynie, Oświęcimiu i Żywcu.

Misjonarze Miłosierdzia otrzymują władzę do rozgrzeszenia z grzechów i cenzur z nimi związanych, zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej, wyłącznie w następujących przypadkach:

1.    Profanacja Najświętszego Sakramentu poprzez zabranie lub przechowywanie postaci konsekrowanych w celach świętokradczych (kan. 1382 KPK; kan. 1442 KKKW).

2.    Przemoc fizyczna wobec Ojca Świętego (kan. 1370 KPK; kan. 1445 KKKW),

3.    Rozgrzeszenie wspólnika w grzechu przeciwko VI przykazaniu Dekalogu (kan. 1384 KPK; kan. 1457 KKKW).

4.    Bezpośrednia zdrada tajemnicy spowiedzi przez spowiednika (kan. 1386, §1 KPK; kan. 1456, §3 KKKW),

5.    Nagrywanie i/lub rozpowszechnianie za pośrednictwem środków komunikacji treści Sakramentu Spowiedzi, tak rzeczywistego, jak i pozorowanego (kan. 1386, §3 KPK; kan. 1456, §3 KKKW).

The post Diecezja bielsko-żywiecka ma czterech misjonarzy miłosierdzia first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy