Diecezja płocka – ziemia z Działdowa w parafii pw. św. Barbary w Modlinie Twierdzy
W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu wspólnota św. Barbary w Modlinie uroczyście upamiętniła męczenników i bohaterów, umieszczając w szczególnej niszy ołtarza ziemię z obozu koncentracyjnego w Działdowie – miejsca kaźni płockich biskupów męczenników oraz więzienia obrońców Twierdzy Modlin z 1939 roku.
Ksiądz Janusz Nawrocki, proboszcz parafii, podkreśla, że obecność tej ziemi w ołtarzu to symbol wiary, pamięci i patriotyzmu. – Działdowo to ziemia uświęcona krwią naszych męczenników, ziemia wysłuchanej modlitwy i spełnionych Bożych obietnic. Od tych, którzy zaufali Panu – płockich biskupów męczenników i bł. Marii Teresy od Dzieciątka Jezus, klaryski kapucynki z Przasnysza – uczymy się, jak iść za krzyżem – powiedział.
Działdowo ma również szczególne, lokalne znaczenie dla wspólnoty parafialnej w Modlinie, ponieważ to tam więziono obrońców Twierdzy Modlin. – Ta ziemia przypomina nam, jak należy żyć – zaznaczył ks. Nawrocki.
Mszy św. w intencji wspólnoty parafialnej, budującej swój kościół, przewodniczył bp Szymon Stułkowski. W homilii nawiązał do przesłania, jakie niosą ci, którzy tam zginęli. – Ich życie i męczeństwo świadczą o głębokiej wierze, modlitwie za oprawców i przebaczeniu im. Tam, gdzie ludzie stworzyli piekło, rozkwitła miłość – powiedział.
Osoby skrzywdzone przemocą seksualną i polscy biskupi apelują w Stolicy Apostolskiej o zmianę prawa kanonicznego
Biskup wyraził również wdzięczność za zaangażowane wspólnoty w Modlinie, bo chociaż kościół wciąż czeka na ukończenie i „pełne narodziny”, czyli konsekrację, to wypełnia go modlitwa wiernych. – Teraz jest nasz czas. My również mamy przekazać doświadczenie miłości do Pana Boga, miłości do Kościoła tym, którzy idą po nas. Ten piękny kościół, który jest prawie gotowy, niech wam w tym pomaga. Niech Pan Bóg was tutaj przemienia, nawraca, rozpala serca – życzył biskup.
W uroczystej procesji do ołtarza oprócz ziemi z KL Soldau przyniesiono portrety płockich biskupów męczenników oraz s. Marii Teresy, by ich obecność jeszcze mocniej zapisała się w świadomości wiernych.
Ks. Janusz Nawrocki od dawna pielęgnuje pamięć o męczennikach z Działdowa. To z jego inicjatywy od 2007 roku, w maju, do miejsca kaźni wyrusza piesza pielgrzyma z Żuromina. Pątnicy idą oddać hołd ofiarom i przypominać światu o ich świadectwie.
KL Soldau, założony przez Niemców w 1939 roku na terenie byłych koszar wojskowych, był miejscem eksterminacji jeńców wojennych, nauczycieli, urzędników i duchownych. W obozie zginęło nawet 30 tys. osób, a represje kontynuowało NKWD. Diecezja płocka poniosła szczególne straty. Była w czasie II wojny światowej jedyną w Polsce diecezją, która straciła swoich obu biskupów, abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego. Niemcy wymordowali także jedną trzecią duchowieństwa diecezjalnego.
Błogosławieni biskupi płoccy zaliczają się do grona 108 męczenników beatyfikowanych przez papieża Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.
The post Diecezja płocka – ziemia z Działdowa w parafii pw. św. Barbary w Modlinie Twierdzy first appeared on eKAI.