Droga Krzyżowa w Dniu solidarności ze skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym

„Życie z doświadczeniem wykorzystania seksualnego zawiera w sobie każdą stację drogi krzyżowej” – napisał Robert do tegorocznych rozważań Drogi Krzyżowej Zranionych. W Dniu Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym, bp Andrzej Przybylski poprowadził w jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Na wstępie duchowny przypomniał, że jesienią ub. roku właśnie na Jasnej Górze doszło do spotkania biskupów z przedstawicielami osób skrzywdzonych przez duchownych. Jak zaznaczył, to było nie tylko wydarzenie historyczne, ale przede wszystkim duchowe. “Bycie razem, rozmowa, słuchanie – to był początek drogi do uzdrowienia, drogi trudnej i nie bez przeszkód, pewnie długiej i skomplikowanej” – powiedział częstochowski biskup pomocniczy.

W odprawianej na Jasnej Górze drodze krzyżowej wybrzmiał głos ludzi zranionych, bo z tego głosu utkane są rozważania do tegorocznego nabożeństwa. Współautorem rozważań jest karmelita bosy o. Mateusz Filipowski, współtworzył je razem z osobami skrzywdzonymi, które zaprosił do podzielenia się swoimi historiami, swoim bólem i zmaganiami.

„Życie z doświadczeniem wykorzystania seksualnego zawiera w sobie każdą stację drogi krzyżowej. Są na niej i momenty skazania, upadków, obnażenia, ale i pocieszenia czy pomocy. Jest grób, ale chcę wierzyć, że jest też zmartwychwstanie. Cokolwiek by o niej napisać, mam w sercu przekonanie o jednym – Jezus podąża nią razem ze mną. Razem z każdym skrzywdzonym” napisał Robert.

Jeszcze przed Dniem solidarności ze skrzywdzonymi bp Przybylski wskazywał, że „żadne dokumenty, żadne analizy socjologiczne takie czy inne artykuły nie dały nam takiego doświadczenia jak ta solidarność i słuchanie”.  – My mamy być z osobami zranionymi, okazać im solidarność, prosić o przebaczenie i prosić też o to Boga, bo po ludzku to jest bardzo trudne; prosić Boga by On sam odbudował zaufanie, zaleczył rany – mówił bp Przybylski w rozmowie @JasnaGóraNews. Nawiązał do Jasnogórskiej Ikony z widocznymi rysami na obliczu Maryi, zauważając, że „mamy wiele śmiałości, by Tej, która sama jest zraniona, mówić o swoich ranach, bo Ona jest w stanie zrozumieć każdego zranionego”.

Bp Przybylski zwrócił uwagę. że Dzień Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym przeżywany jest też w Roku Jubileuszowym, a więc w duchu nadziei, przypomnienia, że „nadzieja zawieść nie może”. – Często ktoś, kto został zraniony, stracił zaufanie, nadzieję, wiarę, nie tylko w Boga, ale często w Kościół, zaufanie do ludzi Kościoła. I ta solidarność, to z jednej strony nasz bardzo ważny duchowy gest bliskości ze skrzywdzonymi, takiego przebłagania, ale też wielkiego wołania do Boga, bo ten proces uzdrowienia jest trudny, ta rana boli i potrzeba tu Bożej interwencji – powiedział duchowny.

Po Drodze Krzyżowej na Jasnej Górze w ramach Dnia Modlitwy i Solidarności ze Skrzywdzonymi w Personalnej Parafii Akademickiej Św. Ireneusza Biskupa i Męczennika przy ul. Kilińskiego 132 w Częstochowie zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

– Chcielibyśmy tych nowych przygotować do nowego funkcjonowania w Kościele, też nowej wrażliwości, ale i radzenia sobie z tym problemem, bo wiem, że dla wielu młodych ludzi może on być trudny i wpływać na relacje z Kościołem, na relacje z Bogiem. Pragniemy po prostu stanąć w prawdzie, w modlitwie, w solidarności i powiedzieć, że Bóg jest większy niż to wszystko – powiedział częstochowski biskup pomocniczy.

Dzień Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym przeżywany jest w pierwszy piątek Wielkiego Postu.

The post Droga Krzyżowa w Dniu solidarności ze skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy