Japonia w żałobie po śmierci papieża Franciszka

Japonia dołączyła do świata w żałobie po tym, jak Watykan ogłosił śmierć papieża Franciszka w Poniedziałek Wielkanocny, chwaląc wysiłki papieża w przekazywaniu przesłania pokoju, które obejmowały podróż do Hiroszimy i Nagasaki. Premier Shigeru Ishiba, który jest praktykującym protestantem, w oświadczeniu wydanym w poniedziałek wieczorem powiedział, że jest „niezwykle zasmucony wiadomością o śmierci papieża”.

„Od 2013 roku papież Franciszek poświęcił się ochronie środowiska i promowaniu pokojowej dyplomacji z silnym głosem wspieranym przez około 1,4 miliarda katolików. Odejście papieża Franciszka jest nie tylko wielką stratą dla Watykanu i katolików, ale także dla całej społeczności międzynarodowej”- stwierdził premier. Shigeru Ishiba i minister spraw zagranicznych Takeshi Iwaya wysłali w poniedziałek do Watykanu depesze kondolencyjne.

Japońska flaga narodowa została opuszczona do półmasztu we wtorek przed Kancelarią Premiera i innymi budynkami rządowymi w żałobie po zmarłym papieżu, który jest dobrze wspominany w kraju ze względu na jego historyczną wizytę w Hiroszimie i Nagasaki w 2019 roku, gdzie spotkał się z osobami, które przeżyły wybuch bomby atomowej. Wezwał on wówczas świat do likwidacji broni jądrowej i był pierwszym papieżem, który odwiedził Japonię od 38 lat.

Toshiyuki Mimaki, współprzewodniczący organizacji Nihon Hidankyo, laureata Pokojowej Nagrody Nobla w 2024 r., do której należą osoby, które przeżyły atak atomowy, powiedział, że śmierć papieża jest „naprawdę zasmucająca”. „Politycy trzymają się swoich ideologii i zasad, co może prowadzić do wojny, ale papież był inny. Sprawiał wrażenie otwartej i współczującej osoby” – powiedział przewodniczący.

Wspólnota katolicka w Japonii również opłakuje stratę swojego zwierzchnika. W liście skierowanym do wiernych Kościoła katolickiego w Japonii arcybiskup Tokio Tarcisio Isao Kikuchi, który w grudniu został mianowany kardynałem przez papieża Franciszka, zaapelował o modlitwy w jego intencji i wyraził wdzięczność za dwunastoletnią służbę Ojca Świętego . „Dla Kościoła w Japonii było to żywe i namacalne doświadczenie obecności naszego pasterza. Zostaliśmy duchowo `rozpaleni`, gdy bezpośrednio usłyszeliśmy jego głos” – napisał kardynał przypominając wizytę Franciszka w Japonii w 2019 roku. „Straciliśmy wielkiego pasterza, pełnego miłości i współczucia” – podkreślił.

Siostra Iwao Hakamaty, katolika i byłego więźnia skazanego na karę śmierci, który w zeszłym roku został uznany za niewinnego i w pełni oczyszczony z zarzutu o morderstwo w 1966 r. udzieliła wywiadu dla japońskiemu dziennikowi „The Japan Times” w związku ze śmiercią Franciszka. Hideko Hakamata uczestniczyła w papieskiej Mszy św. w tokijskiej katedrze w 2019 roku w imieniu swojego brata, ochrzczonego w więzieniu katolika, który na zaproszenie Franciszka nie mógł uczestniczyć z powodu choroby. Oboje oni otrzymali list i różaniec od papieża w styczniu b.r.  po oczyszczeniu go z zarzutów.

Kościół katolicki w Japonii ma dwóch kardynałów uprawnionych do udziału w konklawe. Obok kard. Tarcisio Isao Kikuchiego jest nim arcybiskup Osaki-Takamatsu kard. Thomas Aquinas Manyo Maeda, którego Franciszek mianował kardynałem w 2018 roku.

Będzie to drugie raz w historii japońskiego Kościoła, kiedy dwóch japońskich purpuratów weźmie udział w konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej.  W 2005 r. w konklawe wzięli udział kardynałowie: Stephen Fumio Hamao i Peter Seiichi Shirayanagi, które wybrało Benedykta XVI na papieża po śmierci Jana Pawła II.

The post Japonia w żałobie po śmierci papieża Franciszka first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy