Kard. Ryś: Bóg mówi: „Wybaczam ci”, „Kocham cię”, „Chcę cię” – i w tych słowach zawsze jest przebaczenie

– Bóg mówi: „Wybaczam ci”, „Kocham cię”, „Chcę cię” – i w tych słowach zawsze jest przebaczenie – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas uroczystości upamiętniających 51. rocznicę śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w kościele Wniebowzięcia NMP w Łodzi.

Uroczystości w intencji beatyfikacji rozpoczęły się modlitwą różańcową, po której red. Anna Tokarska wygłosiła prelekcję pt. Świadectwa ocalałych.

W homilii metropolita łódzki mówił o modlitwie i przebaczeniu w życiu Stanisławy Leszczyńskiej. – Czytamy świadectwa jej rodziny, która zapamiętała ją na modlitwie, zawsze klęczącą. Nawet w ostatnich dniach życia trwała w postawie klęczącej – podkreślił kardynał, zaznaczając, że w obozowej rzeczywistości dołączały do niej kobiety różnych wyznań.

Mówiąc o przebaczeniu, metropolita łódzki przywołał świadectwo Marii Stachurskiej o swojej cioci. – Nie widziała w nich oprawców, lecz ofiary systemu i własnej słabości. Pani Maria Stachurska napisała, że Stanisława nie opowiadała o swoich przeżyciach obozowych, choć wielu ją o to pytało. Pod koniec życia wyznała, że milczała celowo, by nie wzbudzać nienawiści wobec całego narodu niemieckiego – powiedział kard. Ryś.

Odnosząc się do Ewangelii (Mt 6, 7-15), podkreślił, że Boże przebaczenie jest pierwsze i bezwarunkowe. – Co jest ważniejsze w modlitwie? To, że ja zawracam Bogu głowę, czy to, że On do mnie mówi? Bóg mówi: „Wybaczam ci”, „Kocham cię”, „Chcę cię” – i w tych słowach zawsze jest przebaczenie – zaznaczył kardynał.

Po Eucharystii wierni udali się do krypty ze szczątkami Stanisławy Leszczyńskiej, gdzie złożono kwiaty.

Stanisława Leszczyńska urodziła się 8 maja 1896 r. w Łodzi i została ochrzczona w kościele Wniebowzięcia NMP. Jej rodzice, Jan i Henryka Zambrzyccy, mieszkali na Bałutach przy ul. Żurawiej 7.

Po ukończeniu Szkoły Położniczej w Warszawie wróciła do Łodzi, gdzie przez kolejne 40 lat pracowała jako położna. 17 kwietnia 1943 r. wraz z córką Sylwią została aresztowana przez gestapo i trafiła do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Dzięki posiadanym uprawnieniom została mianowana obozową położną. Do 1945 r. każdego dnia przyjmowała porody i pomagała ciężarnym kobietom.

Po wojnie zamieszkała w Łodzi przy ul. Zgierskiej 99, gdzie kontynuowała pracę położnej. Zmarła 11 marca 1974 r., a jej pogrzeb odbył się na cmentarzu św. Rocha na Radogoszczu. W 1996 r. jej szczątki przeniesiono do kościoła Wniebowzięcia NMP, w którym została ochrzczona.

11 marca 2024 r. oficjalnie zakończono diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. Dokumenty zostały przekazane do Watykanu w celu dalszego rozpatrzenia.

The post Kard. Ryś: Bóg mówi: „Wybaczam ci”, „Kocham cię”, „Chcę cię” – i w tych słowach zawsze jest przebaczenie first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy