Kielczanie pamiętają o Ukrainie w trzecią rocznicę wybuchu wojny

Msze św., wspomnienia w modlitwie, wystawy, filmy, koncert – tak 24 lutego w Kielcach jest przypominana trzecia rocznica agresji Rosji na Ukrainę. Obchody rozpoczęła poranna Eucharystia w bazylice katedralnej, sprawowana w intencji pokoju na Ukrainie.

Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. kan. Łukasz Zygmunt, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa i rzecznik kieleckiej kurii, od początku wojny mocno zaangażowany w pomoc uchodźcom i pozostałym na Ukrainie.

– W ewangelicznym geście miłosiernego samarytanina otworzyliśmy swoje drzwi. Granice Polski przekroczyło wówczas 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc. To nie tylko wspomnienie tych minionych dni, ale i zdanie egzaminu z przyjęcia do swoich serc Ewangelii. To nasza chrześcijańska powinność i polska gościnność – mówił w homilii ks. Zygmunt.

Postawił pytanie: co jest fundamentem, źródłem, podstawą pokoju? – Odpowiedź da nam kontemplowanie wewnętrznego pokoju Maryi – mówił, przypominając „nieprzewidywalne wydarzenia w Jej życiu”, od Zwiastowania, aż do stanięcia pod krzyżem”, z wewnętrznym pokojem, jaki i my chcielibyśmy zachować podczas wydarzeń historii. – Chciałbym do jej serca przyprowadzić wszystkich, których ta wojna dotknęła – mówił kaznodzieja. – Będąc kilkakrotnie na Ukrainie widziałem matki klękające przed naszym samochodem i błagające, aby ich dzieci zabrać do Polski – mówił. Zauważył, że do kieleckiej bazyliki, przed cudowny obraz MB Łaskawej Kieleckiej przychodzą dzisiaj i Polacy, i Ukraińcy. Swoje rozważania zakończył modlitwą o pokój św. Jana Pawła II.

Od pierwszych dni konfliktu ks. Łukasz Zygmunt – w momencie wybuchu wojny dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie – przystosował tamtejszą placówkę do przyjmowania uchodźców, uruchomił zbiórkę darów i sam wielokrotnie jeździł z transportami na Ukrainę. Już pierwszego dnia wojny ks. Zygmunt udał się na granicę polsko-ukraińską po pierwszych uchodźców – matki z dziećmi, które zamieszkały w Piekoszowie. Pomoc dostarczano m.in. do Lwowa, Iwano-Frankowska, czy dla Winnicy,  angażowało się wielu mieszkańców okolicy i dalszych zakątków diecezji. Rzeczowa pomoc liczyła się w dziesiątki ton darów.

Pomoc niosła Caritas kielecka, która także pamięta o trzeciej rocznicy wojny, wciąż organizując różne formy wsparcia rzeczowego, socjalnego, psychologicznego dla uchodźców.

W wielu kościołach i we wspólnotach w modlitwie jest dzisiaj wspomnienie męczeństwa Ukrainy i modlitwa za nią.

Na pikietę pod hasłem „Solidarni z Ukrainą – To nasza wspólna wojna” zapraszają Komitet Obrony Demokracji, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego i Dom Ukraiński. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 przed ławeczką Karskiego (mostek nad Silnicą, ul. Sienkiewicza w Kielcach). „My wiemy, że Ukraina broni przed Rosją całej Europy, także tej, która niczego nie rozumie i tej walki nie docenia. Mało tego, wiemy, że Ukraina broni także tych, którzy są przeciwko niej” – piszą organizatorzy wydarzenia.

W Punkcie Promocji Kielc, w „Galerii Dworzec 17:30” została otwarta wystawa fotograficzna pt. „Utracone dzieciństwo”, ukazująca losy ukraińskich dzieci dotkniętych wojną.

W ciągu dnia o godz. 10.00, 12.00, 13.30, 15.00 i 16.00, w przestrzeni dworca są wyświetlane filmy dokumentalne przedstawiające życie po utracie dotychczasowego świata.

O godz. 15.00 w „Poczytalni” odbędzie się spotkanie pt. „Kiedy życie staje w miejscu”, podczas którego świadkowie tragicznych wydarzeń na Ukrainie podzielą się swoimi doświadczeniami. Spotkanie poprowadzi prof. Marzena Marczewska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

O godz. 1800 w Wojewódzkim Domu Kultury zaplanowano koncert pt. „Na niebieskim fortepianie. Ukraino – pamiętamy i pomagamy”, mający na celu wyrażenie solidarności z narodem ukraińskim.

Dodatkowo, od dzisiaj do 26 lutego, w Muzeum Dialogu Kultur można obejrzeć wystawę „Charków 2022. Ślady wojny – fotografie Wasilija Gołosnego” oraz uczestniczyć w pokazach filmowych o tematyce ukraińskiej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

The post Kielczanie pamiętają o Ukrainie w trzecią rocznicę wybuchu wojny first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy