Masłów k. Kielc – Droga Krzyżowa w 20 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

W 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II do domu Ojca wierni diecezji kieleckiej przeszli terenową Drogą Krzyżową w Masłowie, gdzie św. Jan Paweł II odprawił Mszę św. podczas pielgrzymki do Polski w 1991 r. i gdzie po jego śmierci spotkały się tysiące ludzi.

Rocznicowe wydarzenie w Masłowie rozpoczęła wieczorna Msza św., w kościele parafialnym Przemienienia Pańskiego, pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka, który wygłosił także homilię.

Nawiązał w niej do wydarzeń sprzed 20 lat. Mówił o powszechnym żalu, który zapanował po śmierci papieża z Polski i jednoczeniu się w bólu ludzi na całym świecie oraz odwoływał się do jego nauczania.

– Nigdy wcześniej nie było tak zbiorowego płaczu po śmierci jednego człowieka i nigdy świat nie poczuł się tak bardzo jedną rodziną – mówił bp Florczyk. – Ta śmierć zbliżyła do siebie ludzi i kraje. Centrum świata stał się wówczas Rzym. Miliony ludzi przybywały do tego miasta, aby pożegnać papieża Polaka. Słowa: „Polak, on był Polakiem” były przywoływane w rozmowach i w życiorysie Jana Pawła II – zaznaczał biskup, podkreślając zarazem dumę Polaków z tego faktu.

Określił św. Jana Pawła II jako „największy autorytet świata, znany w każdym kraju” i przez minione lata w wielu krajach upamiętniany.

Nawiązał do szczególnego zjednoczenia, które zapanowało w wielu środowiskach. – Zwaśnione grupy zaczęły się jednać, nawet kibice Kielc i Ostrowca. Sceny artystyczne ożywiły się tekstami Jana Pawła II. Filmowcy i reżyserzy zaczęli realizować filmy o wielkim papieżu. Podczas Mszy św. pogrzebowej spontanicznie tłum wznosił okrzyk „Santo Subito” – „Święty natychmiast” – przypominał bp Florczyk.

Podkreślił, że odbywana tutaj Droga Krzyżowa jest rodzajem upamiętnienia i trwania tej pamięci przez 20 lat.

Bp Marian Florczyk cytował także myśli św. Jana Pawła II i wracał do własnych wspomnień, związanych z jego pontyfikatem. Przypomniał, że wołanie Jana Pawła II jest aktualne. Dziś człowiek jest zagubiony, utracił sens życia. Biskup zachęcał do wsłuchiwania się m.in. w słowa „Nie lękajcie się”, „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”, zachęcając do tego „otwarcia” polskie rodziny i wszelkie instytucje.

– Trzeba powiedzieć z przykrością, ale prawdę, że zamknęliśmy drzwi dla Jezusa, zamyka je teraz szkoła. Zamyka je po to, by większy udział w wychowaniu dziecka mieli nie rodzice, ale system – zauważył bp Marian Florczyk.

– Św. Janie Pawle II wspieraj nas w dążeniu do miłości, zgody narodowej i miłości rodzinnej – powiedział na zakończenie homilii.

Po Eucharystii wyruszyła Jubileuszowa Droga Krzyżowa ulicami Masłowa, która zakończyła się przy pomniku św. Jana Pawła II na lotnisku, dokładnie tam, gdzie polski papież spotkał się z wiernymi diecezji kieleckiej w 1991 roku.

Szli w niej kapłani z okolicznych parafii, przedstawiciele samorządu, strażacy, Koła Gospodyń Wiejskich, wspólnoty parafialne, Rycerze św. Jana Pawła II i Rycerze Grobu Bożego.

– Staram się uczestniczyć w tym wydarzeniu, bo byłam w Masłowie w 1991 r., podczas pielgrzymki św. Jana Pawła II. Byłam wtedy z modlitwą i z płaczem, spodziewając się dziecka, a przebieg ciąży był zagrożony – mówi KAI Katarzyna Ślusarska z Kielc. – Przyjeżdżam z wdzięcznością – dodaje.

W Masłowie modlitewne spotkania w rocznicę śmierci papieża, z udziałem kilkuset, a nawet kilku tysięcy osób odbywają się w Masłowie od śmierci Jana Pawła II w 2005 r. – jako nawiązanie do wielkiego zgromadzenia wiernych, przybyłych na lotnisko zaraz po śmierci Ojca Świętego. Uczestniczą nie tylko mieszkańcy parafii, ale także przyjezdni, m.in. z Kielc i parafii sąsiednich. Także w czerwcu – na pamiątkę lądowania papieża w Masłowie 3 czerwca 1991 r. – spotyka się tutaj środowisko osób z niepełnosprawnościami z całej diecezji, z udziałem bp. Marian Florczyka.

The post Masłów k. Kielc – Droga Krzyżowa w 20 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy