Modlitwa w archikatedrze warszawskiej za osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym poprowadził w archikatedrze warszawskiej bp Michał Janocha. Modlitwie towarzyszyły rozważania przygotowane przez karmelitę bosego o. Mateusza Filipowskiego. Zakonnik opracował je we współpracy z osobami skrzywdzonymi, które podzieliły się z nim swoimi historiami, bólem i zmaganiami.
„Życie z doświadczeniem wykorzystania seksualnego zawiera w sobie każdą stację drogi krzyżowej. Są na niej i momenty skazania, upadków, obnażenia, ale i pocieszenia czy pomocy. Jest grób, ale chcę wierzyć, że jest też zmartwychwstanie. Cokolwiek by o niej napisać, mam w sercu przekonanie o jednym – Jezus podąża nią razem ze mną. Razem z każdym skrzywdzonym” – to świadectwo skrzywdzonego mężczyzny otwierające rozważania.
„Dziękuję wszystkim Osobom skrzywdzonym za podzielenie się ranliwym kawałkiem swojej duszy. Jesteście piękni, jesteście ważni, jesteście potrzebni nam wszystkim. Jesteście ukochaną źrenicą w oczach Bożych” – podkreśla autor rozważań o. Filipowski.
W rozmowie z KAI przed rozpoczęciem nabożeństwa bp Michał Janocha przypomniał słowa Jezusa: “Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza”. Jak zaznaczył duchowny, słowa wypowiedziane przez Jezusa do apostołów dwa tysiące lat temu, były przestrogą wówczas i pozostaną nią na zawsze.
“Ten dzień uświadamia nam, szczególnie pasterzom Kościoła, odpowiedzialność i jednocześnie solidarność ze skrzywdzonymi, a z drugiej strony ma charakter uniwersalny” – wskazał biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Przywołując słowa świętego Pawła: “Weselcie się z tymi, którzy się weselą, płaczcie z tymi, którzy płaczą” zaznacza, że wyrażają one myśl o współodczuwaniu, które jest jednym z imion miłości.
“Wszyscy jesteśmy połączeni ze sobą jakimiś niewidzialnymi nićmi. Grzech, nawet najbardziej ukryty, rani innych, cały Kościół. I na odwrót: nawrócenie nawet najbardziej ukryte dźwiga świat” – powiedział bp Janocha.
Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela była w archidiecezji warszawskiej centralnym miejscem modlitwy za osoby skrzywdzone. W modlitwę za zranionych włączyły się również parafie archidiecezji.
W pierwszy piątek Wielkiego Postu obchodzony jest dzień modlitwy i solidarności z osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym przez osoby duchowne.
„Chcemy wszystkim Wam powiedzieć, że otwieramy nasze serca. Chcemy być blisko, towarzyszyć Wam, chcemy otoczyć Was modlitwą, modlić się z Wami i za Was” – mówił abp Wojciech Polak, Prymas Polski, zapowiadając tegoroczny dzień modlitwy.
The post Modlitwa w archikatedrze warszawskiej za osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym first appeared on eKAI.