O. Wojciech Mikulski SJ: Tematyka Kościoła w Polskim Radiu niemal wyłącznie w naszych audycjach
O sytuacji Redakcji Katolickiej Polskiego Rada, ograniczonej obecności tematyki religijnej w mediach oraz braku współpracy z innymi redakcjami – mówił o. Wojciech Mikulski SJ, szef Redakcji Katolickiej Polskiego Radia, podczas 400. Zebrania Plenarnego KEP w Warszawie. – Tematyka Kościoła, a tym bardziej samego Boga, w Polskim Radiu pojawia się właściwie tylko w naszych audycjach. Chyba że zdarzy się jakaś sensacja – podkreślił duchowny w rozmowie z KAI.
O. Mikulski zauważył, że podczas Zebrania Plenarnego KEP można było usłyszeć, w jak różnych sytuacjach znajdują się redakcje katolickie. Sporo emocji wzbudza porozumienie zawarte kilka lat temu w telewizji. W 1990 roku podpisano pierwsze porozumienie między Radiokomitetem a Konferencją Episkopatu Polski. Cztery lata później zawarto kolejne porozumienia – osobno dla telewizji i osobno dla radia, ponieważ były to już dwie niezależne spółki. Ostatnie porozumienie miało miejsce w 2008 roku i było de facto aneksem do umowy z 1994 roku.
– Redakcja katolicka w Polskim Radiu jest w o tyle dobrej sytuacji, że nasze porozumienie zostało podpisane w 2008 roku i nadal na nim bazujemy, odwołujemy się do jego zapisów. Oczywiście jest ono różnie interpretowane – niektórzy dyrektorzy je trywializują, twierdząc, że nie ma ono mocy prawnej. Jednak nikt go dotąd nie wypowiedział ani nie zanegował. W rozmowach z prezesem nadal się do niego odwołujemy, a on je akceptuje i szanuje – wyjaśnił.
Duchowny dodał, że audycje katolickie realizowane od 2013 roku pozostają w zasadzie niezmienione. Jedynie ich godziny emisji uległy niewielkim modyfikacjom. – Generalnie programy objęte porozumieniem wciąż funkcjonują. Początkowo straciliśmy jedną godzinę audycji w jednym z programów, ale od marca ją odzyskaliśmy – powiedział.
Odnosząc się do atmosfery pracy i stosunku do obecności redakcji katolickiej, o. Mikulski przyznał, że można to najwyżej określić słowem „tolerancja”. – Z jednej strony nikt z nami nie walczy ani nas nie dyskryminuje – spotykamy się z życzliwością i otwartością, a pod względem funkcjonowania traktowani jesteśmy jak każda inna redakcja. Nie jesteśmy spychani na margines. Nasz tegoroczny budżet wzrósł o ponad 40 tysięcy złotych w porównaniu do okresu poprzednich władz, co – jak na warunki radiowe – jest znaczącą kwotą i wpływa na funkcjonowanie redakcji. Jest to dla nas korzystna sytuacja, choć wciąż mamy poczucie, że nasza obecność jest co najwyżej tolerowana – zaznaczył.
Duchowny zauważył, że tematyka Kościoła, a tym bardziej samego Boga, pojawia się właściwie tylko w audycjach Redakcji Katolickiej Polskiego Radia. – Chyba że zdarzy się jakaś sensacja. Jeśli Kościół organizuje jakieś mniejsze wydarzenie, nie mówi się o tym szerzej, chyba że chodzi o wielką akcję. Codzienna działalność Kościoła jest w innych programach niemal nieobecna. Nawet ważne tematy społecznie, które poruszamy – jak opieka nad seniorami czy problem samobójstw wśród dzieci – zazwyczaj pozostają tylko w naszej przestrzeni. Inne programy nie zapraszają nas do wspólnej dyskusji ani nie zachęcają do słuchania naszych audycji, choć taka wymiana jest powszechna w przypadku innych programów. My funkcjonujemy jedynie w swoim czasie antenowym i w jego ramach nasze tematy „żyją”. Uważam jednak, że nasza obecność w Polskim Radiu jest ważna, konieczna i potrzebna – podsumował szef Redakcji Katolickiej Polskiego Radia.
Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski potrwa do piątku, 14 marca. Po zakończeniu obrad zostanie wydany komunikat podsumowujący prace biskupów.
The post O. Wojciech Mikulski SJ: Tematyka Kościoła w Polskim Radiu niemal wyłącznie w naszych audycjach first appeared on eKAI.