Płock – jubileuszowa konferencja naukowa dedykowana bp. Romanowi Marcinkowskiemu

28 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. Euntes docete – Idąc nauczajcie, poświęcona życiu i posłudze bp. Romana Adama Marcinkowskiego, emerytowanego biskupa pomocniczego diecezji płockiej. Wydarzenie zorganizowano z okazji 40. rocznicy jego sakry biskupiej oraz 60. rocznicy święceń kapłańskich. Spotkanie było okazją do podsumowania dorobku Jubilata oraz wyrażenia wdzięczności za jego wieloletnią służbę ludziom i Kościołowi.

Podczas konferencji prelegenci przedstawili bogaty dorobek bp. Marcinkowskiego, podkreślając jego zaangażowanie w duszpasterstwo rodzin, wieloletnią posługę jako krajowy opiekun duchowy Legionu Maryi z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, działalność jako biskupa pomocniczego oraz wkład w życie diecezji płockiej. Nie zabrakło osobistych wspomnień i refleksji na temat jego kapłańskiej drogi.

Bp Roman Marcinkowski w swoim wystąpieniu podzielił się historią powołania. – Dzisiaj jest taki moment, kiedy człowiek wraca myślami do przeszłości i zastanawia się, kto tak naprawdę go ukształtował. Skąd wzięło się we mnie powołanie do kapłaństwa? – mówił Jubilat. – Byłem ministrantem w rodzinnej parafii. Po jednej ze Mszy św. proboszcz powiedział: „Słuchaj, patrzę na ciebie… a może ty byś został księdzem?” – wspominał bp Marcinkowski.

To jedno zdanie odcisnęło ślad w trzynastoletnim wówczas chłopcu i po latach doprowadziło go do seminarium. – A co było dalej? Nie było już odwrotu – dodał z uśmiechem biskup.

Wspominał także ludzi, których spotkał na swojej drodze, oraz dziękował wszystkim, którzy przez lata byli częścią jego kapłańskiego życia. – Noszę w pamięci tylu dobrych ludzi – księży, przyjaciół, spotkanych ludzi. Patrząc na to dziś, mogę tylko powiedzieć: Jak wiele im wszystkim zawdzięczam! – podkreślił.

Jubilat zwrócił uwagę na wartość ludzkich relacji i znaczenie spotkań, które kształtują człowieka. – Nie mamy wpływu na wybór rodziny ani środowiska, w którym dorastamy. Ale ogromne znaczenie ma to, jacy ludzie nas otaczają i jakie wartości wyznają – powiedział biskup.

Podczas konferencji zaakcentowano ogrom pracy duszpasterskiej, jaką bp Marcinkowski wykonał przez lata swojej posługi. Ks. dr hab. Daniel Brzeziński, prof. UMK w Toruniu, przypomniał liczby świadczące o jego duszpasterskim zaangażowaniu. – Blisko 20 wyświęconych prezbiterów, ponad 250 diakonów, ćwierć miliona bierzmowanych, poświęcenie kilkunastu kościołów i kaplic, setki poświęconych sztandarów różnych instytucji, szkół, stowarzyszeń i uczelni, tyle samo poświęconych gmachów i budowli, tysiące homilii i kazań, setki rekolekcji i różnych wystąpień, pomoc internowanym w czasie stanu wojennego – wyliczył ks. Brzeziński. – Nie mam najmniejszej wątpliwości, że Ksiądz Biskup zawsze pojmował swoje powołanie jako służbę. I tego możemy się od niego uczyć – podkreślił.

Ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski omówił natomiast najważniejsze zadania biskupa pomocniczego w kontekście prawa kanonicznego, a ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, przypomniał o wielkim zaangażowaniu Jubilata w duszpasterstwo rodzin.

Uczestnicy konferencji wysłuchali również wykładów dr. hab. Radosława Lolo, prof. AFiB Vistula, poświęconego biskupom sufraganom diecezji płockiej, oraz dr. hab. Leszka Zygnera, prof. PUZ w Ciechanowie, na temat życia Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka.

Na zakończenie bp Marcinkowski zwrócił się do wszystkich zgromadzonych, dziękując za dobroć, której doświadczał i doświadcza. – Dziękuję wam za to. Wiem, że kolejne sześćdziesiąt czy czterdzieści lat kapłaństwa już mnie nie czeka. Ta historia powoli dobiega końca. Pamiętajcie, że najważniejsze, to trzymać się drogi, którą idziemy. Pokochać drogę swojego życia i wiary. To jest droga pisana miłością do Boga – zakończył bp Marcinkowski, błogosławiąc wszystkim.

Bp Roman Marcinkowski urodził się 28 lutego 1942 r. w Szczutowie. W 1965 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, po czym pracował jako wikariusz w kilku parafiach. W 1974 r. uzyskał specjalizację katechetyczną na Akademii Teologii Katolickiej, a w 1976 r. magisterium. Przez wiele lat pełnił funkcję diecezjalnego wizytatora religii oraz diecezjalnego duszpasterza rodzin. W latach 1980–1991 kierował Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Płocku.

28 lutego 1985 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji płockiej, a sakrę biskupią przyjął 13 kwietnia tego samego roku. Przez 32 lata pełnił tę funkcję, angażując się w życie Kościoła lokalnego i ogólnopolskiego.

 

The post Płock – jubileuszowa konferencja naukowa dedykowana bp. Romanowi Marcinkowskiemu first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy