Prof. Leszczyński: czy konsensualność nie jest problemem w państwie o konfrontacyjnej kulturze politycznej?

Na problemy związane z regulacją sytuacji prawnej rozmaitych Kościołów i wspólnot mniejszościowych zwrócił uwagę prof. Paweł Leszczyński z Akademii Jakuba z Paradyża, przedstawiciel Polskiej Rady Ekumenicznej. Podczas organizowanej dziś w Sekretariacie KEP konferencji „Relacje państwo – Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa” mówił on o zasadzie dwustronności z perspektywy Kościołów mniejszościowych. Zadał też pytanie o pewien problem systemowy. – Czy przypadkiem nie mamy do czynienia z taką sytuacją, iż trudno o konsensualność w państwie o konfrontacyjnej kulturze  politycznej w warunkach ostrej polaryzacji politycznej? – powiedział.

 

Wszystkie teksty z Konferencji „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa” publikujemy TUTAJ.

 

Prof. Leszczyński, mówiąc o problemie dialogu i konsensualności z perspektywy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej przypomniał, że w latach 90- tych XX w. podjęto kilka ustaw regulujących sytuację części z tych Kościołów, natomiast w latach późniejszych, mimo składanych do władz wniosków, nie wprowadzono nowych rozwiązań w myśl zasad obowiązujących w Konstytucji, na podstawie umów. – Brakuje takich ustaw – powiedział.

W tym kontekście postawił też pytanie, o to czy problem nie ma charakteru systemowego. – Czy przypadkiem nie mamy do czynienia z taką sytuacją, iż trudno o konsensualność w państwie o konfrontacyjnej kulturze  politycznej w warunkach ostrej polaryzacji politycznej? – powiedział. – Mamy niski kapitał społeczny, niski kapitał zaufania – stwierdził.

Jako pozytywny przykład kultury politycznej i prawnej, w ramach której można pewne rzeczy uzgadniać i dochodzić do porozumienia, mówił o Republice Czeskiej, jednym z najbardziej zeświecczonych państw Europy, w którym proces restytucji mienia kościelnego odbywał się na podstawie ustawy ale też pakietu umów podpisanych z Kościołami, które najbardziej zostały poszkodowane przez powojenną nacjonalizację a także z Gminą Wyznaniową Żydowską.

Zwrócił też uwagę, że w 2024 r. podpisana została umowa między Republiką Czeską a Stolicą Apostolską, przy czym wcześniej Czeska Konferencja Biskupów zwróciła się z tym dokumentem do Czeskiej Rady Ekumenicznej z prośbą o konsultację z ekumenicznej perspektywy.

– Może warto zaapelować o ekumeniczne podejście do rozwiązywania różnych problemów, które dla wielu wyznań są wspólne – zasugerował.

Konferencja „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie,  zorganizowana została przez Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski i Katolicką Agencję Informacyjną. W konferencji udział wzięli Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu abp Józef Kupny i min. Tomasz Siemoniak a także Prymas Polski abp Wojciech Polak, premier Władysław Kosiniak – Kamysz oraz liczne grono ekspertów.

The post Prof. Leszczyński: czy konsensualność nie jest problemem w państwie o konfrontacyjnej kulturze politycznej? first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy