
Rektor PMK we Francji: dziękuję za troskę o duchowy wzrost naszych wspólnot
Chcę podziękować wszystkim za troskę o duchowy wzrost naszych wspólnot. Dziękuję również za wsparcie materialne Polskiej Misji we Francji, tak by mogła dalej służyć Polonii oraz Polakom na emigracyjnych drogach – napisał rektor PMK ks. Bogusław Brzyś w komunikacie z okazji wielkopostnej akcji „Wspieram Polską Misję Katolicką we Francji – 2025”.
Ks. Bogusław Brzyś przypomniał, że tegoroczne orędzie papieskie na Wieki Post 2025 nosi tytuł: „Podążajmy razem w nadziei”. Podkreślił, że Ojciec Święty Franciszek w swojej refleksji wzywa nas m.in. do nawrócenia do synodalności.
Wizja duszpasterska PMK
Rektor PMK zaznaczył w komunikacie, że „wizja duszpasterstwa Polskiej Misji we Francji oparta jest na trzech filarach: 1. Przyjąć, 2. Szukać i 3. Budować”. Nawiązał też do niedawno zakończonej sesji formacyjnej dla kapłanów oraz świeckich delegatów wspólnot w Paray-le-Monial, która „była kolejnym krokiem na drodze naszego pastoralnego i synodalnego nawrócenia”. Czytamy dalej: „Nie idziemy tą drogą «jak samotni podróżnicy», ale wspólnie, wsłuchując się w to, co Duch Święty mówi do Kościoła, a w szczególności do naszych parafii emigracyjnych we Francji”.
Słowa podziękowania
Na zakończenie ks. Bogusław Brzyś podziękował „wszystkim za troskę o duchowy wzrost naszych wspólnot. Dziękuję również za wsparcie materialne Polskiej Misji we Francji, tak by mogła dalej służyć Polonii oraz Polakom na emigracyjnych drogach”. Zaapelował: „nie zapomnijmy też o modlitwie o to, by w tym roku nie zabrakło sióstr i kapłanów do pracy w duszpasterstwie emigracyjnym”.
Jedną z form wsparcia Polskiej Misji Katolickiej we Francji jest przelew na:
Mission Catholique Polonaise
IBAN (International Bank Account Number): FR76 1027 8060 3900 0222 8754 140
Pełna treść komunikatu Rektora ks. Bogusława Brzysia z okazji wielkopostnej akcji „Wspieram Polską Misję Katolicką we Francji – 2025”:
Drodzy Rodacy,
Przyjaciele Polskiej Misji Katolickiej we Francji,
Tegoroczne orędzie papieskie na Wieki Post 2025 nosi tytuł: „Podążajmy razem w nadziei”. W swojej refleksji Ojciec św. Franciszek wzywa nas m.in. do nawrócenia do synodalności: „Odbywajmy tę podróż razem. Podążanie razem – bycie „synodalnymi” – to jest powołanie Kościoła. Chrześcijanie są wezwani do pokonywania drogi wspólnie, nigdy jako samotni podróżnicy. Duch Święty pobudza nas do wychodzenia poza samych siebie, aby iść ku Bogu oraz ku braciom i siostrom, a nigdy do zamykania się w sobie. (…)
W tym Wielkim Poście Bóg wzywa nas do zweryfikowania, czy w naszym życiu, w naszych rodzinach, w miejscach, w których pracujemy, we wspólnotach parafialnych lub zakonnych, jesteśmy zdolni do kroczenia z innymi, do słuchania, do przezwyciężania pokusy zakorzeniania się w swojej autoreferencyjności i dbania wyłącznie o własne potrzeby. (…) Czy zachowujemy postawę gościnności, z konkretnymi gestami, wobec tych, którzy się do nas zwracają, i do tych, którzy są daleko? Czy sprawiamy, że ludzie czują się częścią wspólnoty, czy też trzymamy ich na marginesie. To jest drugie wezwanie: nawrócenie do synodalności”.
Wizja duszpasterstwa Polskiej Misji we Francji oparta jest na trzech filarach: 1. Przyjąć, 2. Szukać i 3. Budować. Niedawno zakończona sesja formacyjna dla kapłanów oraz delegatów naszych wspólnot w Paray le Monial była kolejnym krokiem na drodze naszego pastoralnego i synodalnego nawrócenia.
Nie idziemy tą drogą „jak samotni podróżnicy” ale wspólnie, wsłuchując się w to, co Duch Święty mówi do Kościoła, a w szczególności do naszych parafii emigracyjnych we Francji. Korzystając z okazji, jaką jest kolejna akcja wielkopostna „Wspieram Polską Misję Katolicką we Francji” chcę podziękować wszystkim za troskę o duchowy wzrost naszych wspólnot. Dziękuję również za wsparcie materialne Polskiej Misji we Francji, tak by mogła dalej służyć Polonii oraz Polakom na emigracyjnych drogach. Nie zapomnijmy też o modlitwie o to, by w tym roku nie zabrakło sióstr i kapłanów do pracy w duszpasterstwie emigracyjnym.
Wszystkich serdecznie pozdrawiam i życzę dobrych i trwałych owoców wielkopostnego
pielgrzymowania.
Szczęść Boże!
Paryż, 25 marca 2025 roku
*
Polska Misja Katolicka we Francji jest najstarszą tego typu instytucją na świecie. Jej początki sięgają przełomu XVIII i XIX wieku. Jednym z jej założycieli był Adam Mickiewicz. Misja służyła polskim emigrantom, dla których stanowiła możliwość uczestnictwa w życiu liturgicznym oraz kontaktu z rodakami i krzewienia kultury polskiej.
Do głównych zadań PMK należy m.in. organizacja duszpasterstwa Polaków we Francji, katechizacja oraz ewangelizacja, a także podtrzymywanie kultury i tożsamości polskiej. Przy niektórych parafiach działają oddziały polskich szkół, funkcjonują również ruchy i wspólnoty katolickie. Szczególna oferta duszpastersko-edukacyjna kierowana jest do młodzieży. Misja niesie też różnorodną pomoc osobom, które jej potrzebują.
Misja prowadzi Seminarium Polskie w Paryżu w Issy-Les-Moulineaux, w którym mieszkają m.in. księża przebywający na stypendiach naukowych, znajduje się tam również biblioteka i archiwum, istnieje możliwość wynajmu pokoi. Do PMK należą domy wypoczynkowo-rekolekcyjne: Polski Dom Pielgrzyma w Lourdes, Dom w La Ferté-sous-Jouarre w rejonie paryskim i Dom św. Jacka na Korsyce. Więcej: https://polskifr.fr/domy-wypoczynkowe/
The post Rektor PMK we Francji: dziękuję za troskę o duchowy wzrost naszych wspólnot first appeared on eKAI.