„Rzeczy stare i nowe. Księgi mądrościowe i nowe wspaniałe światy” – ekspozycja w Galerii PPP

„Warto dostrzec znaczenie refleksji nad życiem i dorobkiem wcześniejszych pokoleń. Biblia jest jednym z ponadczasowych nośników idei, które mogą inspirować także współczesnych twórców” – zwraca uwagę Piotr Czadankiewicz, pomysłodawca i kurator wystawy „Rzeczy stare i nowe. Księgi mądrościowe i nowe wspaniałe światy”. Ekspozycję można oglądać do 28 marca br. w Galerii PPP w Bielsku-Białej. Kilkunastu artystów zaprezentowało, za pomocą języka plastyki, własną interpretację przesłania wybranych ksiąg biblijnych. To kontynuacja ubiegłorocznego przedsięwzięcia, w ramach którego artyści odnieśli się do Księgi Koheleta.

„Tym razem pragniemy spojrzeć na całość myśli zawartej w tych tekstach. Do kanonu ksiąg mądrościowych Kościół katolicki zalicza: Księgę Przysłów, Księgę Koheleta, Księgę Mądrości Salomona, Księgę Syracha, a także Księgę Psalmów, Księgę Hioba i Pieśń nad Pieśniami” – wyjaśnia Czadankiewicz.

„Poruszając tematy fundamentalne, pragniemy, aby miały one dla nas rzeczywiste znaczenie – byśmy odnaleźli w nich intuicje i tropy, które mogą stać się wskazówkami w codziennym życiu. Czy udało się to osiągnąć? Trudno powiedzieć, bo to bardzo ambitne oczekiwania” – zauważa kurator.

Podkreśla, że już sam fakt, iż większość zaproszonych artystów podeszła do tematu z powagą, można uznać za sukces. „Oczywiście istotne jest także, aby prace prezentowały wysoki poziom warsztatowy – to zawsze stanowi pewne wyzwanie. Jeśli podejmujemy tematykę sakralną i głębokiej refleksji, musimy zachować najwyższą jakość. Skoro mówimy o Bogu, skoro dotykamy spraw kluczowych, to także sztuka powinna spełniać najwyższe standardy” – zaznacza, przywołując słowa, jakie według anegdoty Jan Styka (1858–1925) miał usłyszeć od Boga: „Ty mnie nie maluj na klęczkach, ty mnie maluj dobrze”.

Czadankiewicz tłumaczy, że pomysł wystawy wynika z niezgody na radykalne odcinanie się od dorobku przeszłości i dokonań, które przez wieki kształtowały rzeczywistość. „Nie chodzi o to, by kurczowo trzymać się przeszłości, lecz o to, by zmiany wprowadzać świadomie i rozważnie. Niezależnie od tego, jak postrzegamy dzisiejszą, dynamicznie zmieniającą się cywilizację, warto sięgać do źródeł. Biblijne księgi mądrościowe mogą pełnić rolę skarbca życiowych prawd – cennych ze względu na swoją przenikliwość, rozwagę i dystans wobec chaotycznej rzeczywistości” – dodaje.

Sztuka sakralna w kulturze współczesnej stała się wielkim nieobecnym. Nie wszyscy to zauważają, ale jej brak ma coraz bardziej destabilizujące skutki. Szeroko pojęta twórczość kształtuje bowiem nie tylko naszą wrażliwość i wyobraźnię, lecz także sposób myślenia” – podkreśla.

„Zanik ‘profesjonalnej’ sztuki religijnej to symptom postępującej laicyzacji i banalizacji kultury. Ograniczamy się do tego, co doraźne – szybkie, łatwe, powierzchowne i spektakularne. Koncentrujemy się na nowinkach i błyskotkach. Dlatego każde zatrzymanie się, wyciszenie, każda forma głębszej refleksji jest niezwykle cenna, bo wspiera naszą duchową drogę” – zaznacza artysta.

„Obecne czasy przynoszą również odejście od prostoty i szacunku dla prawdy. Refleksja nad tym, co istotne, zastępowana jest żonglerką kłamstwem i utopiami. Biblia może być drogowskazem, a sztuka – na swój sposób – pomocą w odnalezieniu właściwej ścieżki” – mówi kurator, zaznaczając, że wystawa jest zaproszeniem do przemyśleń nad treścią biblijnych ksiąg.

Prezentowane prace powstały w różnych technikach plastycznych – od grafiki warsztatowej i cyfrowej, przez plakat, malarstwo, rysunek i kolaż, aż po autorskie eksperymenty artystyczne. „Jeszcze większą różnorodność dostrzec można w stosowanych konwencjach i środkach wyrazu: od precyzyjnego skrótu plakatowego, przez symbolikę, poetycką wrażliwość i surrealistyczną wyobraźnię, po realizm, geometryczne uproszczenia, ekspresję i inspiracje ludowością. To bogactwo form pokazuje, jak różnorodnie można interpretować sacrum i profanum – sfery, które w dzisiejszej kulturze coraz rzadziej się przenikają” – wyjaśnia kurator.

W projekcie wzięli udział: Piotr Czadankiewicz, Roman Kalarus, Joanna Kałdan, Michał Kliś, Izabela Kruźlak, Elżbieta Kuraj, Piotr Kutryba, Józef Łysakowski, Wiesław Łysakowski, Elżbieta Pietruczuk, Kazimierz Rochecki, Teresa Sztwiertnia, Jerzy Talik, Mateusz Taranowski, Agata Tomiczek-Wołonciej, Piotr Wisła, Ernest Zawada, Barbara M. Żak.

The post „Rzeczy stare i nowe. Księgi mądrościowe i nowe wspaniałe światy” – ekspozycja w Galerii PPP first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy