Suków k. Kielc – w Poniedziałek Wielkanocny wyruszy męska procesja Emaus

Co najmniej stu mężczyzn wyruszy w Poniedziałek Wielkanocny o świcie w procesji Emaus, która w podkieleckim Sukowie odbywa się od lat 40. XX ub. wieku, choć niektóre źródła wskazują na nawet wcześniejszy jej rodowód. Poza podobnym wydarzeniem w krakowskim Zwierzyńcu, nigdzie w Polsce taki obyczaj nie funkcjonuje.

Scenariusz jest zawsze ten sam. O godz. 6 rano mężczyźni w różnym wieku gromadzą się przed kościołem, gdzie proboszcz wydaje im figurę Zmartwychwstałego i krzyż, błogosławi i kropi wodą święconą.

Ze śpiewem pieśni wielkanocnych wyruszają, modląc się przy kilkunastu krzyżach i kapliczkach, w intencjach osobistych i ogólnych (np. o pokój na świecie). Z wielu domów wychodzą kobiety, aby ucałować krzyż podany im przez mężczyzn. Trasa modlitewnego przemarszu to ok. 8-10 km. W trakcie śpiewane są pieśni wielkanocne i to w klasycznych niepraktykowanych już wersjach, odmawiany jest różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, śpiewane są Godzinki.

Procesja zatrzymuje się przy każdej z 16 kapliczek i przydrożnych krzyży. Mężczyźni docierają do kościoła na godz. 9. 30. W ostatnich latach na końcowym odcinku trasy pątnikom  często towarzyszy bp Marian Florczyk (związany przez urodzenie z okolicą), który następnie przewodniczy Mszy św. w sukowskim kościele.

Wydarzenie ma wymiar integracyjny i pokoleniowy. Student uczelni wrocławskiej Franciszek Baran jako dziecko zainteresował się procesją i uczestniczy w niej regularnie. – Chodzi dziadek, tata, poszedłem i ja. To świadectwo i manifestacja wiary – powiedział w rozmowie z KAI. Podobnie jest w rodzinie Antoniego Scendy, w której chodzą synowie (lekarz i nauczyciel  pracujący w Kielcach) oraz 17-letni wnuk, uczeń II LO w Kielcach.

– Z każdym rokiem wiara dojrzewa – przyznał w rozmowie z KAI przedsiębiorca Paweł Więckowski. – Na początku może imponował mi ten medialny szum, przekazy w telewizji ogólnopolskiej, telefony znajomych z drugiego końca Polski, że widzieli nasze Emaus. Stopniowo przychodzi dojrzałość i świadomość, że chodzi o głoszenie Dobrej Nowiny – tłumaczy.

Według niektórych rozmówców, np. Antoniego Scendy i Ludwika Kubickiego, procesja Emaus w parafii Suków miała już iść przed II wojną światową, a nawet dwukrotnie w trakcie niemieckiej okupacji, w ograniczonym składzie i zakonspirowaną trasą.

The post Suków k. Kielc – w Poniedziałek Wielkanocny wyruszy męska procesja Emaus first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy