Warszawa – msze św. w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II
W 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II w obu warszawskich katedrach sprawowane były Msze św. dziękczynne za życie i dzieło świętego papieża. Uczestnicy liturgii mogli też wysłuchać koncertów nawiązujących do przesłania św. Jana Pawła II. O 21. 37 w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela wierni wraz z chórem zaśpiewali wspólnie „Abba Ojcze”.
O godz. 19.00 Mszy św. w archikatedrze warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela przewodniczył bp Michał Janocha, biskup pomocniczy warszawski. Zebrani modlili się m.in. w intencji dziękczynnej za św. Jana Pawła II oraz o błogosławieństwo Boże dla Ojczyzny. W liturgii uczestniczyli kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele wielu ruchów i wspólnot oraz liczni wierni. Śpiewał Chór im. św. Jana Pawła II.
– Nie ma chyba tu nikogo ze starszego pokolenia, kto by nie pamiętał 16 października 1978 r. Nie ma też nikogo ze starszego i średniego pokolenia, kto by nie pamiętał wieczoru 2 kwietnia 2005 r. – powiedział w homilii bp Janocha. Podzielił się własnymi wspomnieniami z tego dnia sprzed 20 lat, gdy na ulicach pojawiały się tłumy ludzi i rzędy zniczy a przypadkowo spotkana dziewczyna powiedziała „proszę księdza, niebo się z ziemią spotyka”.
Podkreślił, że coraz bardziej widzimy, jak bardzo profetyczny był to pontyfikat oraz że był prawdziwym darem dla Polski, Europy i świata. Mówił o przebogatej osobowości papieża – świętego, proroka, wielkiego budziciela sumień, zwiastuna wolności, budowniczego mostów, myśliciela, filozofa i humanisty. Zaznaczył, że skupi się dziś na dwóch spośród tych wymiarów i będzie mówił o papieżu jako poecie i mistyku.
W dalszej części homilii oddał głos Karolowi Wojtyle, przytaczając jego poezje i teksty, począwszy od wiersza, który napisał jeszcze jako kleryk w 1944 r. aż do „Tryptyku rzymskiego”.
Po Mszy św. , o godz. 20.15 w archikatedrze warszawskiej rozpoczął się koncert w wykonaniu Chóru i Orkiestry im. św. Jana Pawła II, pod batutą Zofii Borkowskiej. Zabrzmiało Oratorium „14 encyklik” autorstwa współczesnego kompozytora Stanisława Szczycińskiego. Utwór składa się z czternastu części, a każda z nich nawiązuje do jednej z encyklik napisanych przez św. Jana Pawła. Warstwa muzyczna czerpie z różnych źródeł – od chorału gregoriańskiego, muzyki cerkiewnej, po jazz czy nawet muzykę rozrywkową – nawiązując do uniwersalności i bogactwa teologicznego przesłania Papieża Polaka.
Wcześniej o godz. 18.00 Mszy św. w katedrze pw. św. Floriana przewodniczył ordynariusz diecezji warszawsko – praskiej, bp Romuald Kamiński. – Coraz powszechniej się o tym mówi, że dopiero teraz nadchodzi właściwy czas, by zrozumieć wielkie tajemnice Boże, które dotyczą św. Jana Pawła II – mówił w homilii. Podkreślił, że coraz mniej wracamy już do wspominania rzeczy w istocie drugorzędnych. Teraz przychodzi czas, gdy zaczynamy dostrzegać to co jest najważniejsze. Bp Kamiński podkreślił też, że wezwanie św. Jana Pawła II „otwórzcie drzwi Chrystusowi” jest wciąż aktualne, a może nawet bardziej palące dziś niż w tamtych czasach.
Po Mszy św. w katedrze św. Floriana odbył się koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrekcją Jakuba Siekierzyńskiego pt. “Zdumieni światłem”. W programie znalazły się utwory do tekstów Jana Pawła II z nowej płyty chóru “Transfixed by light / Zdumieni światłem”. Koncertowi towarzyszyła ekspozycja wystawy “Karol Wojtyła – inspiracje”.
O 21.37 w warszawskiej archikatedrze św. Jana wierni wraz z chórem im. św. Jana Pawła II zaśpiewali wspólnie „Abba Ojcze”. Zabrzmiały też inne pieśni związane ze św. Janem Pawłem II.
Uroczyste obchody 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II inaugurują całoroczny cykl wydarzeń „DUC IN ALTUM – WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ”, w ramach których odbędą się m.in. wykłady i koncerty nawiązujące do duchowego dziedzictwa Papieża Polaka. Ich celem jest nie tylko upamiętnienie postaci św. Jana Pawła II, ale również refleksja nad jego nauczaniem i wpływem, jaki wywarł na współczesny Kościół i świat.
The post Warszawa – msze św. w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II first appeared on eKAI.