
Wielkopostny Dzień Skupienia Odnowy w Duchu Świętym
Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym z całej archidiecezji wrocławskiej przybyły 22 marca do parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego we Wrocławiu, by uczestniczyć w Wielkopostnym Dniu Skupienia. Konferencję wygłosił jezuita o. Remigiusz Recław, a Mszy świętej przewodniczył wrocławski biskup pomocniczy Jacek Kiciński. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Żyć w Duchu Świętym”.
W homilii bp Kiciński podkreślił, że Kościół jest domem nadziei i odzyskanej miłości. Nawiązał do odczytanej w Ewangelii przypowieści o synu marnotrawnym.
– Ta przypowieść jest o każdym z nas. W człowieku bowiem pojawia się pokusa niezależności i budowania na własną rękę. To wielka analogia do tego, co wydarzyło się w raju. Pokusa uczynienia siebie panem i bogiem swojego życia – ostrzegał kaznodzieja.
Dlaczego ojciec nie pyta syna, po co mu część majątku, tylko po prostu ją oddaje? Jak wskazywał bp Kiciński, ten kto kocha, daje wolność i tęskni. Prawdziwa miłość rodzi wolność. Marzenia syna marnotrawnego jednak legły w gruzach. Roztrwonił majątek. Biskup przypomniał, że człowiek, jak poniesie porażkę, nie potrafi przyznać się do winy, zła nazwać po imieniu. Boi się utraty twarzy. Dlatego syn marnotrawny robi, co może, żeby nie wrócić do domu.
– Jest jednak coś, czego nie roztrwonił do końca. To strzępy miłości, które ojciec przekazał mu, dając cześć majątku na drogę. One przyczyniły się do decyzji o powrocie do domu. Zobaczmy, jak ważną rzeczą jest dom. To doświadczenie miłości. Wydaje się, że po ludzku wszystko było stracone, a jednak pamięć o miłości pozwala dźwignąć się i podjąć decyzję o powrocie do domu – mówił bp Kiciński.
Jego zdaniem poturbowany, upokorzony syn to najtrudniejszy obraz dla ojca. Ale najważniejsze, że wrócił. Dlaczego ojciec nie robi wypominek, ale przytula i przyjmuje? Bo wie, ile kosztował syna powrót do domu. I pragnie przywrócić mu godność.
– I taki jest Kościół – to dom nadziei i odzyskanej miłości – przekonywał bp Kiciński. – Dzisiaj mijamy bardzo dużo osób, które utraciły nadzieję i godność. Może nie mają odwagi wrócić z tego miejsca, w którym się znaleźli. My musimy Kościół czynić szpitalem polowym, ale najpierw do tych ludzi wyjść, przyprowadzić ich do wspólnoty i do konfesjonału – podkreślił duchowny.
Katolicka Odnowa w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej włącza się czynnie w Synod Archidiecezji Wrocławskiej, która trwa od maja 2024 roku. Wielu członków odnowy to członkowie zespołów parafialnych i komisji tematycznych.
– Zawsze mogę na was liczyć, za co wam bardzo dziękuję. Widzę, że rozwijacie się i przyciągacie nowe osoby, także wielu młodych – podkreślił na koniec liturgii bp Kiciński.
The post Wielkopostny Dzień Skupienia Odnowy w Duchu Świętym first appeared on eKAI.