Wizjonerka onkologii – konferencja w pierwszą rocznicę śmierci prof. Elżbiety Starosławskiej

– Wielcy ludzie zostawiają ślady: intelekt, serce i ręce. Te słowa zawarł w jednej z encyklik papież Franciszek. Dziś odnoszę je do prof. Starosławskiej, zmarłej rok temu dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Świętego Jana z Dukli w Lublinie. Była wielką kobietą ziemi lubelskiej – powiedział ks. dr hab. Jarosław Jęczeń, prorektor KUL ds. kształcenia podczas otwarcia  naukowej konferencji “Wczoraj i dziś to zawsze onkologia jutra. W pierwszą rocznicę śmierci Profesor Elżbiety Starosławskiej (1952-2024)”.

Osobistym wspomnieniem o prof. Starosławskiej podzielił się prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Marek Sawicki. – Ela była bliska wielu z nas. Zawodowo bardzo skutecznie związała się z onkologią tworząc i rozwijając ją. Zapamiętałem ją jako konsekwentną i skutecznie realizującą założone cele, jako wielką humanistkę – powiedział.

Prof. Sawicki przywołał też stwierdzenie, które przejawiało się w wystąpieniach prelegentów konferencji: prof. Starosławska stworzyła  COZL, który leczy holistycznie podmiotowo, a nie przedmiotowo. Aktualnie ośrodkiem kieruje Piotr Rybak, kontynuując dzieło swej poprzedniczki. Marzeniem prof. Elżbiety Starosławskiej było utworzenie pełnoprofilowego ośrodka, w którym chorzy mają zapewnioną profesjonalną opiekę oraz leczenie. To marzenie się ziściło. Dzięki zaangażowaniu i determinacji zbudowała zespół znakomitych specjalistów. Wysokospecjalistyczny COZL jest dziś placówką osiągającą światowe wyniki w leczeniu klinicznym. wprowadziła lubelską onkologię na najwyższy poziom.

Prof. Elżbieta Starosławska bardzo blisko współpracowała z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, będąc nieocenionym wsparciem przy tworzeniu kierunku lekarskiego, a także w obszarze onkologicznej opieki hospicyjnej, w tym Hospicjum Dobrego Samarytanina, którego rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski  jest prezesem.

W programie sympozjum na które zaprosił KUL, wraz z marszałkiem województwa lubelskiego znalazły się również prezentacje związane z historią COZL, aktualnymi metodami leczenia nowotworów, czy rolą współczesnej radioterapii w leczeniu chorób nowotworowych.

———

Prof. Elżbieta Starosławska była absolwentką Akademii Medycznej w Lublinie. Tytuł profesora nauk medycznych uzyskała w 2013 roku. Dwa lata wcześniej weszła w skład Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia. W latach 2002-2015 i od 2017 była konsultantką wojewódzką w dziedzinie onkologii klinicznej. Zmarła 4 marca 2024 roku.

The post Wizjonerka onkologii – konferencja w pierwszą rocznicę śmierci prof. Elżbiety Starosławskiej first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy