
Wystawa o Irenie Sendlerowej – w rocznicę zamordowania bł. rodziny Ulmów
W rocznicę tragicznej śmierci rodziny Ulmów z Markowej zamordowanej przez Niemców 24 marca 1944 r., która to data stała się zarazem Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, zostanie zaprezentowana nowa wystawa edukacyjna IPN poświęcona polskiej społeczniczce, „Matce dzieci Holokaustu” – Irenie Sendlerowej.
Wydarzenie zaplanowano w uznaniu Polaków, którzy z narażeniem własnego życia, nieśli pomoc ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.
Wernisaż wystawy biograficznej o Irenie Sendlerowej odbędzie się w poniedziałek 24 marca o godz. 11 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.
Gościem specjalnym będzie Katarzyna Ludwiniak, założycielka pierwszej szkoły imienia bohaterki ekspozycji, organizatorka i pomysłodawczyni medalu „Ludziom czyniącym dobro”. Trafia on do tych, którzy są kontynuatorami myśli Ireny Sendlerowej. Będzie mowa o uratowaniu przez Irenę Sendlerową całej rzeszy dzieci żydowskich oraz o szkołach sendlerowskich i ich misji w świecie.
Zaplanowany też został występ kieleckiej młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 19 w Kielcach, której patronuje Irena Sendlerowa.
Ekspozycja została zaplanowana przez Referat Edukacji Narodowej IPN w Kielcach. Będzie prezentowana do końca kwietnia 2025 w „Przystanku Historia”.
Irena Sendlerowa żyła w latach 1910–2008. Przed wojną studiowała polonistykę i działała w Polskiej Partii Socjalistycznej, a podczas okupacji pracowała w opiece społecznej. Od jesieni 1942 r. Sendlerowa kierowała referatem dziecięcym Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Po decyzji Niemców o likwidacji getta rozpoczęła wraz ze współpracownikami tajną, świetnie zorganizowaną akcję wyprowadzania stamtąd dzieci i umieszczania ich w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach.
Uratowano w ten sposób 2500 dzieci. Ich dane, zaszyfrowane i ukryte w słoikach, przetrwały wojnę, dzięki czemu po jej zakończeniu można było przywrócić żydowskim dzieciom ich tożsamość.
Irena Sendlerowa została aresztowana przez gestapo i była torturowana na Pawiaku. Uniknęła rozstrzelania dzięki wpłaconemu przez „Żegotę” okupowi. Po 1945 r. pracowała w wydziale opieki miasta stołecznego Warszawy. Współtworzyła domy dziecka i domy starców oraz dzienne pogotowia dla dzieci. Opiekowała się kobietami z marginesu społecznego.
Irena Sendlerowa została uhonorowana m.in. tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą imienia Jana Karskiego – Za Odwagę i Serce.
The post Wystawa o Irenie Sendlerowej – w rocznicę zamordowania bł. rodziny Ulmów first appeared on eKAI.