Zmarł prof. Stanisław Gebhardt, ekonomista, współtwórca międzynarodowej chadecji

27 lutego we Wrocławiu, w wieku 96 lat zmarł prof. Stanisław Gebhardt, ekonomista, wybitny działacz emigracyjnego Stronnictwa Pracy, jeden z głównych twórców światowego ruchu chrześcijańsko-demokratycznego. Kawaler Orderu Orła Białego i wysokich odznaczeń państwowych w różnych krajach.

Stanisław Gebhardt już jako nastolatek włączył się w Krakowie w działalność konspiracyjną, najpierw w 1941 r. Szarych Szeregów, potem w 1943 r. Armii Krajowej. Aresztowany przez Niemców w lipcu 1944 r. był więziony a następnie osadzony w niemieckich obozach koncentracyjnych w Groß-Rosen i Mauthausen.

Po wojnie wrócił na pewien czas do kraju. Musiał jednak, wbrew własnym planom, uciekać na Zachód. Tam od początku aktywnie włączył się w działalność polskich organizacji na wychodźtwie. Zdobył też wykształcenie ekonomiczne i politologiczne, dzięki czemu stał się cenionym wykładowcą i konsultantem w sprawach gospodarczych.

Przede wszystkim jednak przystąpił do Stronnictwa Pracy i jako jego działacz uczestniczył w tworzeniu struktur wielkiego, międzynarodowego ruchu chrześcijańsko-demokratycznego.

Prof. Stanisław Gebhardt był jednym z głównych organizatorów, najpierw organizacji młodzieżowych europejskiej i światowej chrześcijańskiej demokracji, potem także struktur międzynarodowych tworzonych przez chadeckie partie polityczne na różnych poziomach. Pełnił różne wysokie funkcje w międzynarodowych strukturach politycznych chadecji, a także w instytucjach i organizacjach wspierających rozwój społeczny i gospodarczy. Pomagał więc organizacyjnie i koncepcyjnie nie tylko w tworzeniu organizacji i partii chadeckich i pokrewnych, ale także w praktycznym rozwiązywaniu problemów łącząc działania organizacyjne z działalnością doradczą i konsultingową dotyczącą gospodarki, zarządzania i finansów, a także budowania instytucji demokratycznych w bardzo różnych rejonach świata. Nie tylko w Europie i Ameryce Łacińskiej, ale także w Afryce i Azji.

Działalność polityczna i gospodarcza prof. Gebhardta w Europie, Ameryce Płd. i Azji w ramach międzynarodowych struktur chrześcijańsko-demokratycznych znalazła powszechne uznanie, przysporzyła jemu i Polsce wielu politycznych przyjaciół. Dowodem tego najwyższe odznaczenia państwowe nadane mu w różnych krajach, m. in. Order Zasługi Republiki Włoskiej, Order Zasługi Bernardo Higinsa w Chile, czy Order Simon Bolivar w Wenezueli.

Kiedy Polska odzyskała niepodległość w 1989 roku, Stanisław Gebhardt  wrócił do kraju. Został wiceprezesem reaktywowanego w kraju – przy jego wsparciu – Stronnictwa Pracy, pozostając aktywnym na arenie międzynarodowej, gdzie nadal pełnił kierownicze funkcje w międzynarodowych strukturach chrześcijańsko-demokratycznych. Włączał się też w inne inicjatywy krajowe.

Z czasem zbliżył się politycznie do premiera Jana Olszewskiego, zakładając razem z nim m.in. Ruch Odbudowy Polski, którego był wiceprezesem, oraz Fundację Odbudowy Demokracji im. Ignacego Paderewskiego. We Wrocławiu, gdzie mieszkał, doprowadził do odsłonięcia pomnika Wojciecha Korfantego (11 listopada 2014 r.). Pięć lat później stworzył Centrum Myśli Chrześcijańsko-Społecznej skupiające różne organizacje i postacie o tej formacji. Był także przewodniczącym Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

9 maja 2023 r. został odznaczony przez prezydenta Dudę Orderem Orła Białego.

The post Zmarł prof. Stanisław Gebhardt, ekonomista, współtwórca międzynarodowej chadecji first appeared on eKAI.

Generated by Feedzy